Sıcak havalar erken yaşlandırıyorSıcak havalar erken yaşlandırıyor

Sıcak havalar erken yaşlandırıyor

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rıfkıye Küçükoğlu, sıcak havalarda vücudun su kaybetmesi nedeniyle derinin çatladığını ve hızlı yaşlandığını bildirdi.

Prof. Dr. Küçükoğlu AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz aylarında terlemeye dayalı yaşanan aşırı su kaybının ciltte sarkmalara, kırışıklıklara ve çatlamalara neden olacağını ifade etti.

Sıcak havaların etkilerini en aza indirmek isteyen bireylerin koruyucu kremler kullanması gerektiğini söyleyen Küçükoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Vücudun su kaybettiği sıcak havalarda derinin de su kaybetmesi olasıdır. Genellikle su kaybının fiziksel belirtileri vücutta daha aşırı terleyen yerlerde küçük sivilceler şeklinde ortaya çıkabilir. Sıcak havalarda vücut su kaybettiği için su kaybı derimizin çatlamasına, hızlı yaşlanmamıza sebep oluyor. Birey, güneşin zararlı etkilerini azaltmak için koruyucu kremler kullanmalıdır. Vücudun uç noktaları bacak ve kollarımıza gece yatarken kullandığımız kremler güneşin zararlı etkilerini en aza indirir.”

Güneş ışınlarının olumsuz etkilerinin zamanla ortaya çıktığını ifade eden Küçükoğlu, ”Yaş gurubu olarak çocuk ve yaşlılara dikkat edin. Sıcak havalar çocukları ve yaşlıları gereğinden fazla etkilediği için bu yaş grubunun su kayıplarına dikkat etmeleri gerekmektedir” dedi.

Yaz aylarında sağlıklı bir deri için bol miktarda sıvı tüketilmesi gerektiğini söyleyen Küçükoğlu, aşırı sıcaklarda çocuklarda görülebilecek isilik denen hastalığın önlenmesi için mutlaka koruyucu krem kullanılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Küçükoğlu, sıcak havaların cilt üzerindeki olumsuz etkisini azaltmanın en normal yolunun, gün içinde 12.00 ve 16.00 saatleri arasında güneş ışınlarına maruz kalınmaması olduğunu kaydetti.

AA

Sıcak havalar erken yaşlandırıyor yazısına ait etiketler :
Sıcak havalar erken yaşlandırıyor yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Sıcak havalar erken yaşlandırıyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.