Seni Unutmayacağız DerwallSeni Unutmayacağız Derwall

Galatasaray, dün hayata gözlerini kapatan eski teknik direktörü Derwall’i resmi sitesi’nde geniş yer ayırdı. Sitede Jupp Derwall için şu sözleri yazdı: “Jupp Derwall’i kaybettik. Galatasaray’ın ve Almanya Milli Takımı’nın eski teknik direktörü Jupp Derwall, geçirdiği kısa süreli ağır bir hastalıktan sonra bugün hayata gözlerini yumdu.Hayata gözlerini yuman unutulmaz teknik direktörümüz Jupp Derwal’in vefatını büyük üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Sevdiklerine baş sağlığı dilerken kendisini ve yaptıklarını hiçbir zaman unutmayacağımızı belirtmek isteriz.”Almanya Milli Takımı ve Galatasaray’la yaşadığı başarılarda adını tüm dünyaya duyuran Alman Teknik adam dünya futbol tarihinin efsaneleri arasına yer almaktadır.

JUPP DERWALL

10 Mart 1927 yılında doğan Jupp Derwall, 1938 yılında futbolla tanıştı. Batı Alman liginde Alemannia Aachen ve Fortuna Düsseldorf takımlarında forma giyen Alman Futbol Adamının teknik direktörlük kariyeri 1959 yılında başladı. İsviçre’nin FC Biel (1959-1961) ve FC Schaffhausen (1961-1962) takımlarını çalıştıran Jupp Derwall, 1962 yılında Düseldorf’un başına geçti ve Almanya Kupası’nda final oynama başarısını gösterdi.

1970 yılında Almanya Milli Takımlarının çeşitli kademelerinde yer alan Jupp Derwall, 1980 yılında Avrupa Şampiyonası’nda Almanya Milli Takımının başında teknik direktör olarak geçer. Ve Almanya Milli Takımı turnuvanın şampiyonu yapar. 1984 yılın Avrupa Şampiyonası bitimine kadar görevde kalan Jupp Derwall şampiyona sonrası görevi Franz Beckenbauer’e bıraktı.

1984 yılında Almanya’dan ayrılarak Galatasaray’a teknik direktör oldu. Galatasaray’daki ilk yılında Türkiye Kupası’nı kazandı. Ardından 1986-87 sezonunda sarı-kırmızılı takımı 14 yıl sonra lig şampiyonluğuna taşıdı. 1987-88 sezonunda yardımcısı Mustafa Denizli saha içi sorumluluğunu alınca, Derwall danışman olarak görevini sürdürdü. Aynı ikili, Türk Milli Takımı’nda da görev yaptı. Özellikle sahaların çimlendirilmesi ve altyapıya önem verilmesi konusunda Türk futboluna büyük hizmetler verdi.

Jupp Derwall, Alman futbolunda kazandığı başarıların ardından “Şef Gümüş Kıvrım” lakabı ile anılmıştır. Jupp Derwall teknik direktörlüğün ardından kariyerine bir virgül koymuş ve bir kitap yazmıştır. Ünlü İngiliz futbolcu Gary Lineker’ın “Alman Milli Takımı efsanesi”ni tanımlarken “Futbol basit bir oyundur. Top bir oraya, bir buraya gider gelir ve sonunda Almanlar kazanır” sözüne karşılık yazdığı “Futbol basit bir oyun değildir” kitabı ile Gary Lineker’e güler yüzlü cevabını vermiştir.

 DERWALL’İN CENAZE TÖRENİNİN TARİHİ HENÜZ BELİRLENMEDİ

Dün hayata gözlerini yuman Derwall, ülkesi Almanya’da toprağa verilecek. Jupp Derwall’in ne zaman toprağa gömüleceği ise henüz belirlenmedi. Alman teknik adamın cenaze törenine Türkiye’den bir çok ismin katılması bekleniyor.

Seni Unutmayacağız Derwall yazısına ait etiketler :
Seni Unutmayacağız Derwall yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Seni Unutmayacağız Derwall Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.