Şempanzenin DNA Şifresi Çözüldü…Şempanzenin DNA Şifresi Çözüldü…

Gen dizini olarak insanın yakın akrabası sayılan şempanzelerin DNA’sında 3 milyar yapıtaşı tanımlandı.

Uluslararası bir bilimadamları ekibi, Nature ve Science dergilerinde yayımlanan araştırmalarında, şempanzelerin DNA’sının 3 milyar kadar yapı taşını tanımladıklarını açıkladılar. Bunun, şempanzelerin yakın akrabası sayılan insanın genetik yapısının anlaşılmasında önem taşıdığı belirtiliyor.

Araştırmayı kaleme alan Seattle’daki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’den Dr. Robert Waterson, “Şu anda elimizde bir katalog var,ancak bunun ne olduğunu kavramamız gerekiyor” dedi.

Projeye destek veren Ulusal İnsan Genomu Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Francis Collins, “Şimdi elimizde en yakın akrabamızın rehber kitabı bulunuyor” ifadesini kullandı. Collins, bu araştırmanın, hastalıkların kökenlerini saptamak için insan DNA’sını analiz etmede bilimadamlarına yardımcı olacağını söyledi.

İnsanlarla şempanzelerin 6 milyon yıl önce ortak atalarından ayrıldığı ve DNA’larının yüzde 96 ila 99 birbirine benzer olduğu düşünülüyor. Bununla birlikte, bir insan ile bir şempanze arasındaki genetik farlıklıkların sayısının, iki insan arasındaki farklılıktan 10 kat daha fazla olduğu belirtiliyor. Bilimadamlarının merakını çeken de bu milyonlarla ifade edilen farklılık.

İnsanların iki ayakları üzerine kalkmaları ve karmaşık diller geliştirmeleri gibi bazı özellikleri nasıl kazandığının yanıtları henüz bilinmiyor.

Şempanzenin DNA Şifresi Çözüldü… yazısına ait etiketler :
Şempanzenin DNA Şifresi Çözüldü… yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Şempanzenin DNA Şifresi Çözüldü… Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.