Şehzade Mustafa’nın ÖldürülmesiŞehzade Mustafa’nın Öldürülmesi

Devlet idaresinde ilk defa kadın nüfuzu, Kanuni’nin eşi Hürrem Haseki Sultan ile girmiş ve son derece zarar vermiştir. Kanuni döneminde en liyakatli Veliaht-Şehzade olan, devlet adamları ile halk ve ordu tarafından çok sevilen Şehzade Mustafa’nın idamı, büyük bir hukuki haksızlık olduğu gibi devletin istikbali için de çok uğursuz bir olay olmuştur. Kanuni’nin (kızı Mihrimah Sultan’ın kocası) damadı Hırvat asıllı Rüstem Paşa ile (Ukrayna’da bir bölge olan) Rutenya’lı bir papazın kızı olup 9-10 yaşında esir alınan eşi Hürrem Sultan’ın (Aleksandra Lisovska) entrikaları ve padişahı uzun yıllar içinde yanıltmaları ve inandırmaları sonucunda; devlet, bürokrasi, ordu ve toplum içinde sosyo-psikolojik yönden derin etkileri olan, devletin yıkılışının başlangıcı sayılabilecek hatalı eylem ve davranışlar meydana gelmiştir.

 

Admin (Sergen)

Şehzade Mustafa’nın Öldürülmesi yazısına ait etiketler : , , , ,
Şehzade Mustafa’nın Öldürülmesi yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

“Şehzade Mustafa’nın Öldürülmesi” için 19 Yorum

 1. Aicha dedi ki:

  bence bu ste bras fzla genel(=

 2. yusuf akça dedi ki:

  şehzade mustafa gibi birine haksızlık yapıldığı çok açık. koskoca cihan devleti osmanlı nın yıkılmasının başlangıcıdır bence. kanuni hükümdarlığı süresünce kazandığı toprakların tek tek elden çıkmasına izin vermiş gibi bişey oluyor. bi de bu Türk Milleti nin kadın zaafiyeti olmasa. hunlar dan beri soyumuz kadınlar yüzünden parçalanıyo. ayrıca bu konu hakkında ayrıntlı bi kitap warmı. bilen yazarsa sevinirim.

 3. çağla dedi ki:

  iyi

 4. zübeyde dedi ki:

  tarihi açıdan bakarsak şehzade musta
  fanın ölmesi bir hırs da olabilir ya da ondan kazanılacak bir yarar

Şehzade Mustafa’nın Öldürülmesi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.