Şehzade Mustafa’nın ÖldürülmesiŞehzade Mustafa’nın Öldürülmesi

Devlet idaresinde ilk defa kadın nüfuzu, Kanuni’nin eşi Hürrem Haseki Sultan ile girmiş ve son derece zarar vermiştir. Kanuni döneminde en liyakatli Veliaht-Şehzade olan, devlet adamları ile halk ve ordu tarafından çok sevilen Şehzade Mustafa’nın idamı, büyük bir hukuki haksızlık olduğu gibi devletin istikbali için de çok uğursuz bir olay olmuştur. Kanuni’nin (kızı Mihrimah Sultan’ın kocası) damadı Hırvat asıllı Rüstem Paşa ile (Ukrayna’da bir bölge olan) Rutenya’lı bir papazın kızı olup 9-10 yaşında esir alınan eşi Hürrem Sultan’ın (Aleksandra Lisovska) entrikaları ve padişahı uzun yıllar içinde yanıltmaları ve inandırmaları sonucunda; devlet, bürokrasi, ordu ve toplum içinde sosyo-psikolojik yönden derin etkileri olan, devletin yıkılışının başlangıcı sayılabilecek hatalı eylem ve davranışlar meydana gelmiştir.

Admin (Sergen)

Şehzade Mustafa’nın Öldürülmesi yazısına ait etiketler : , , , ,
Şehzade Mustafa’nın Öldürülmesi yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

“Şehzade Mustafa’nın Öldürülmesi” için 18 Yorum

  1. burak dedi ki:

    ilk paragraf çok işime yaradı digerleri yaramadı ama genede emeye saygı tebrkler

  2. aycaaa dedi ki:

    bana içerik gerekli ama =S

  3. turgay dedi ki:

    paylaşım için tşkr ama,birz daha açıklaycı olabilirdi sanki ne dersiniz:) ama genede saol

Şehzade Mustafa’nın Öldürülmesi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.