Şarabın FelsefesiŞarabın Felsefesi

Şarabın Felsefesi
Bir felsefe profesörü sinifta, önünde bazi malzemelerle ögrencileriyle ders yapiyordu. Önce önündeki bos bir kavanozu 5 cm. çapindaki taslarla doldurmaya basladi. Ögrencilere kavanozun dolu olup olmadigini sordu. Onlar da dolu oldugunu kabul ettiler.

Profesör bu sefer bir kutu çakil tasi aldi ve onlari kavanoza bosaltti. Kavanozu hafifçe sallayinca çakil taslari büyük taslarin arasindaki bosluklara doldular. Profesör yine ögrencilerine kavanozun dolu olup olmadigini sordu, onlar da onayladilar.

Bu sefer bir kutu kum alip kavanoza bosaltti. Tabii kum geriye kalan bütün bosluklari doldurunca yine ögrencilerine ayni soruyu tekrarladi. Ögrencilerin hepsi bir agizdan kavanozun dolu oldugunu söylediler.

Profesör bu sefer masanin altindan bir sise kirmizi sarap çikarip içindekileri kavanoza bosaltti ve böylece kumlarin arasindaki bosluklari etkili bir sekilde doldurdu. Ögrenciler gülmeye baslayinca;

“Simdi,” dedi “Bu kavanozun sizin hayatinizi simgeledigini bilmenizi istiyorum.

Taslar hayatinizdaki önemli seyler – Aileniz, Esiniz, Sagliginiz, Çocuklariniz. Her seyi kaybetseniz ve elinizde sadece onlar kalsa bile hayatinizin dolu dolu olmasini saglayacak seyler bunlar.

Çakil taslari ise isiniz, eviniz, arabaniz gibi diger önemli seyler.

Kum da geriye kalan her seydir, küçük seyler yani.

Eger kavanozu önce kumla doldurursaniz çakil taslarina ve büyük taslara yer kalmayacaktir. Ayni sey hayatiniz için de geçerli. Bütün zaman ve enerjinizi küçük seylere harcarsaniz hayatinizda sizin için önemli olan seylere hiç yer kalmayacaktir.” Mutlulugunuz için çok önemli olan seylere dikkat edin. Çocuklarinizla oynayin, doktor kontrollerinizi düzenli yaptirin. Esinizi dansa götürün. Ise gitmek, evi temizlemek, tamirat yapmak ve yemek vermek için hep zamaniniz olacaktir. Önce büyük taslari -gerçekten önemli olanlari halledin. Önceliklerinizi belirleyin. Geriye kalanlar sadece kumdur.”

Ögrencilerden biri elini kaldirip sarabin neyi simgeledigini sordu.

Profesör gülümsedi, “Sordugunuza sevindim. O sadece hayatiniz ne kadar dolu görünürse görünsün iyi bir sise saraba her zaman yer olacagini size göstermek içindi.”
kimliksiz yazar

Şarabın Felsefesi yazısına ait etiketler : ,
Şarabın Felsefesi yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Şarabın Felsefesi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.