Sancılı bebeğinizi otomobille gezdirin!Sancılı bebeğinizi otomobille gezdirin!


Motor sesinin anne karnındaki sese benzemesi nedeniyle otomobil gezileri yeni doğan bebeklerin sancılarına iyi geliyor.

Genellikle 3 haftalıktan 3 aya kadar olan bebeklerde görülen ve nedeni tam olarak bilinemeyen sancılara, otomobille kısa bir gezintinin iyi geldiği bildirildi.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, kolik olarak adlandırılan bebeklerdeki sancının, bir tür karın ağrısı nöbetleri olduğunu kaydetti.

“Üçler Kaidesi” olarak adlandırılan bu tür sancıların genellikle bebeklerin doğumdan itibaren üçüncü haftasında başladığını, günde 3 saatten fazla sürdüğünü belirten Prof. Dr. Kurtoğlu, sancıların 3. aydan itibaren de kaybolduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Kurtoğlu, yapılan araştırmalarda nedeni tam olarak bilinemeyen sancıların, 3 aya kadar olan bebeklerde yüzde 40″a varan oranlarda görüldüğünü belirterek şunları söyledi:

“Bebek sancılarına, gıda alerjisi, inek sütü ve gaz yapıcı yiyeceklerin verilmesi, başlıca nedenler arasında gösterilmektedir. En önemli etkenler arasında, annenin durumu ve zararlı madde alışkanlıkları da bulunmaktadır. Örneğin, annenin sıkıntılı olması, bebeğinin yanında sigara içmesi, bebekte sancıya neden olabilmektedir.”

Prof. Dr. Kurtoğlu, anne-babaya zor anlar yaşatan sancıların, iyi bir bakım ve ilaç tedavisi ile azaltılabileceğini, bunun yanında en iyi yöntemlerden birinin de bebeğe otomobille kısa bir gezinti yaptırılması olduğunu ifade etti. Kurtoğlu, sancısı olan bebeklerini rahatlatmak isteyen anne-babalara, bebeklerini soğuktan korumak kaydıyla otomobille gezdirmeyi önererek, “Motor sesi, bebeğe anne karnında bulunduğu sırada annesinin aort damarındaki atış sesini anımsatıyor. Bebek anne karnında kendisini güvende hissettiği için, motordan gelen ses, bebeğin rahatlamasını sağlıyor” dedi.

Kaynak : Milliyet

Sancılı bebeğinizi otomobille gezdirin! yazısına ait etiketler : , , , ,
Sancılı bebeğinizi otomobille gezdirin! yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Sancılı bebeğinizi otomobille gezdirin! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.