Sabah sigarası kanser riskini arttırıyorSabah sigarası kanser riskini arttırıyor

Sabah sigarası kanser riskini arttırıyor

ABD’li araştırmacılar, sabah uyandıktan sonra sigara içen kişilerin kanser olma ihtimalinin günün ilerleyen saatlerinde sigara içenlere göre yüzde 79 daha fazla olduğu konusunda uyarıyor.

Birçok hastalık riskini arttıran sigaranın sabah içilmesi daha fazla tehlike taşıyor. ABD’li araştırmacılar, sabah uyandıktan sonra sigara içen kişilerin kanser olma ihtimalinin günün ilerleyen saatlerinde sigara içenlere göre yüzde 79 daha fazla olduğunu belirtiyor.

ABD Penn State College of Medicine’da görev yapan bilim insanları tarafından yürütülen, 4 bin 760 akciğer kanseri olan ve 2 bin 835 akciğer kanseri olmayan toplamda 7 bin 610 sigara içen kişinin katıldığı bir araştırmaya göre, uyandıktan sonra ilk 30 dakika içinde sigara içen kişilerin akciğer kanseri olma riski, en az bir saat sonra içenlere göre yaklaşık yüzde 79 arttırıyor.

BBC’nin yansıttığı ve Kanser Dergisi’nce yayınlanan araştırmada, ilk sigara içme zamanının gün içinde içilen sigara sayısı gibi başka faktörleri de etkilediğine dikkat çekiliyor.

-“SABAH SİGARASIYLA TÜMÖR RİSKİ YÜZDE 59 ARTIYOR”-

Kanser Dergisi’nde yayınlanan, bin 55’inin baş ve boyun kanseri olduğu bin 850 sigara içen kişinin incelendiği bir başka araştırmada ise, uyandıktan sonra ilk yarım saat içinde sigara içen kişilerin bir tümör geliştirme olasılığının en az bir saat sonra içenlere göre yüzde 59 fazla olduğu belirtiliyor.

Araştırma lideri Doktor Joshua Muscar, sabah uyandıktan sonra ilk yarım saat içinde sigara içen kişilerin vücudundaki nikotin ve diğer tütün toksinlerin daha fazla olduğunu ve bu kişilerin ilk yarım saat ve daha fazla süre sigara içmeyenlere göre daha bağımlı olduklarına dikkat çekiyor.

ANKA

Sabah sigarası kanser riskini arttırıyor yazısına ait etiketler :
Sabah sigarası kanser riskini arttırıyor yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Sabah sigarası kanser riskini arttırıyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.