Saatte 12, günde 320 kişi ölüyorSaatte 12, günde 320 kişi ölüyor

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, Türkiye’de saatte 12, günde 320, yılda 117 bin kişinin sigaraya bağlı nedenlerden dolayı öldüğünü söyledi. 

Turhan Çakar Dünya Sağlık Örgütü’nün ”Tütün Kontrol Çerçeve Sözleşmesi Tütün Salgınını” küresel düzeyde ilan ettiğini ve Türkiye’nin de bu sözleşmeyi imzaladığını anımsattı.

Çakar, tütünün yüksek düzeyde bağımlılık yaptığının, zehirli ve kanserojen bir madde olduğunun bilimsel bir gerçek olduğuna işaret ederek, tütünün tek başına dünyada en önemli ölüm nedeni olduğunu kaydetti.

Türkiye’de en çok kullanılan tütün ürününün de sigara olduğunun altını çizen Çakar, Türkiye’de yaklaşık 20 milyon kişinin sigara kullandığına dikkati çekti. Çakar, Türkiye’nin sigara kullanımında Avrupa ülkeleri arasında üçüncü, dünya ülkeleri arasında ise onuncu sırada bulunduğuna söyledi.

Türkiye’de bir saatte 12, günde 320 kişinin, yılda 117 bin kişinin sigaraya bağlı nedenlerden dolayı öldüğünü belirten Çakar, müdahalede bulunulmazsa bu sayının 2030 yılında 240 bin kişiye yükseleceğinin öngörüldüğünü ifade etti.

Çakar, hiç tütün ürünü kullanmayanların da bundan etkilendiğini anlatarak, ”Tütün ürünü kullanmadıkları ve sigara içmedikleri halde tütün kullanan ve sigara içenler nedeniyle, sigara dumanına maruz kalıp, pasif içicilik durumuna düşen Türkiye’de her yıl 10-15 bin kişinin ölümüne neden olunmaktadır” dedi.

“SİGARA TEKELLERİ GENÇLERİ YANILTIYOR”
Türkiye’de her yıl tütüne ve sigaraya 20 milyar lira civarında para ödendiğini söyleyen Çakar, tütün ürünlerinin neden olduğu sağlık sorunlarından dolayı da milyarlarca liranın sağlık harcamasına gittiğini kaydetti. Çakar, sigara tekellerinin gençlere yönelik ”sigara özgürlük, güç, erkeklik, yakışıklılık ile özdeştir. Sigara sosyallik ve eğlence kavramları ile özdeştir” yanıltmaları yaptığını ifade ederek, tütün ve tütün ürünleri kullanımının yapay bir salgın olduğunu söyledi.

”Tütün ve sigara kullanan değerli tüketiciler, sevgili gençler, sevgili çocuklar, anneler, babalar! Sigara tekellerinin tuzağına düşmeyelim” diye seslenen Çakar, sigara tekellerine karşı büyüklerin çocuklara örnek olması gerektiğini vurguladı.

Çakar, ”tütünsüz, sigarasız bir Türkiye” için gençlerin, çocukların, anne babaların, öğretmenlerin ve hekimlerin çabasını ve desteğini beklediklerini sözlerine ekledi.


 

Saatte 12, günde 320 kişi ölüyor yazısına ait etiketler :
Saatte 12, günde 320 kişi ölüyor yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Saatte 12, günde 320 kişi ölüyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.