Rudolf Steiner (1861 – 1925)Rudolf Steiner (1861 – 1925)

Rudolf Steiner (1861 – 1925)

Avusturya’lı filozof, edebiyat eleştirmeni, oyun yazarı, eğitmen, mimar ve ezoterisist olan Rudolph Steiner, Avrupa transandantalist kökeninden gelen ve Doğu kökenli Tesosofi ile de bağlantısı olan, Antrosofi adını verdiği spiritüel hareketi başlatan kişi olması ile ünlüdür.

Bu hareket Steiner’in yaşamı boyunca birkaç aşamadan geçmiştir. Birinci aşamada, spiritüel bilim adını verdiği felsefi çalışmalarında bilim ile mistisizm arasındaki bağlantıları araştıran Steiner, Batı Felsefesi’nin idraka yönelik eğilimleri ile kişinin içsel ve ruhsal ihtiyaçları arasındaki ilişkileri inceledi. İkinci aşama, Steiner’ın, Antroposofik Cemiyet’in merkezi haline gelen, tüm sanat dallarına ev sahipliği yapacak Goetheanum’un kurulmasına varan, mimari, tiyatro gibi alanları değiştiren, ritmik hareket gibi yeni sanat türlerini ortaya çıkaran fikirleri doğurmuş sanatsal dürtülerle geçti. Üçüncü aşamada ise, felsefesinin yaşamdaki tezahürlerini inceleyen Steiner, bu konuda doktorlardan çiftçilere kadar birçok insanla birlikte çalıştı.

Waldorf eğitimi, biyodinamik ziraat ve Antroposofik Tıp gibi alanları oluşturmasının yanında, birçok meslek sahasında da yeni yönler belirlemiştir.

Nasyonel Sosyalist hareketin saldırılarına hedef olan Steiner’ın ölümü, Goetheanum’un, Steiner’ı Yahudi olmakla ‘suçlayan’ (!) Naziler tarafınan kundaklanması ile başlayan bir sürecin sonudur. Naziler’in medyayadaki saldırılarından da bunalan Steiner, Naziler’in devlet yönetimine gelmesi halinde zor durumda kalacağını düşünürek 1897’den beri yaşadığı Berlin’i de 1923 yılında terk etmek zorunda kalmıştır.

Die Philosophie der Freiheit (Özgürlüğün Felsefesi), Friedrich Nietzsche, ein Kämpfer gegen seine Zeit, Theosophie. Einführung in übersinnliche Welterkenntnis und Menschenbestimmung, toplamı 330 cilt tutan eserlerinin en önemlileri arasında sayılabilir. Bunların son ikisi, ülkemizde de Nietzsche Özgürlük Savaşçısı ve Teozofi: Tanrısal Bilgelik Duyuüstü Dünya Kavrayışına Giriş ve İnsanın Varoluş Nedeni isimleriyle basılmıştır.
http://www.astrologyanalyst.com

Rudolf Steiner (1861 – 1925) yazısına ait etiketler :
Rudolf Steiner (1861 – 1925) yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Rudolf Steiner (1861 – 1925) Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.