Renklerin DiliRenklerin Dili

KAHVERENGı
Kahverengi teklifsiz, rahat bir renk olarak kabul edilir. Karşınızdakinin kendini resmiyetten uzak daha rahat hissetmesini ve açılmasını sağlar. Tüm ünlüleri rahatlıkla konuşturmasıyla tanınan, ünlü televizyoncu Larry King de programında her seferinde kahverengi kravat ve ceket giyiyor. Gazetecilere de röportajlarında kahverengi giymeleri tavsiye ediliyor.
Ancak kahverengi toprak rengi olduğundan diğer insanlar arasında kaybolmanızı da sağlar. Bu nedenle iş görüşmelerinde, profesyonel toplantılarda sakın kahverengi giymeyin.
KIRMIZI
Kırmızı, iştah açar. O yüzden dünyadaki gıda firmalarının hepsinin logosunun kırmızı olduğunu hayretle fark edeceksiniz; Cola Cola, Pizza Hut, Mc Donalds, Ãœlker, Burger King,… bu listeyi binlere çıkarabilirsiniz.
Kırmızı tansiyonu yükseltir ve kan akışını hızlandırır.
Bu arada maymunların dışında, araştırılan hayvanların hemen hepsi siyah beyaz görür. Yani renk körü olan boğalar kırmızıya değil, kendilerine saldırılan koyu renkli beze saldırırlar.
YEşıL
Bankaların logolarında en çok tercih ettikleri iki renkten biri olan yeşil, güven verir. Yatak odası için de rahatlatıcı bir renktir. Yaratıcılığı körükler. Batıda büyük otellerin mutfaklarında duvar renginin, aşçıların yaratıcılığını arttırmak için yeşile boyanır. Hastaneler de logo ve iç dizaynlarında rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi olan yeşili tercih eder. Tabiatı en çok hatırlatan renktir.
Yeşil alanlarda insanların daha az mide ağrısı çektikleri tespit edilmiş. Sakız paketlerinde ve sebze satılan yerlerde de yeşil en tercih edilen renktir.

SıYAH
Hırsın da bir ifadesi olan siyah, gücü ve tutkuyu temsil eder. Bizde ve batıda siyah, matemi simgelerken Japonyada mutluluğu simgeler. Fonda kullanıldığında karamsarlığı çağrıştırır. Işığı yok eder. Konsantrasyonu en çok getiren renktir. Einstein, konsantre olabilmek için perdeleri siyah, gün ışığı olmayan bir odaya girer ve öyle düşünürmüş.

MAVı
Freud, maviyi sakin diye niteler. Faber Birren ise tansiyonu düşürdüğünü söyler. Araplar ise mavi taşların kanın akışını yavaşlattığına inanırlar. Nazar boncuğu o yüzden mavi taşlıdır. Sakinleştirici bir renktir, batıda bu etkisi yüzünden intiharları azaltmak için köprü korkuluklarını maviye boyarlar. Amerika’da bir ilkokulun duvarlarını beyaz ve portakal renginden maviye çevirmişler, çocukların yaramazlıklarının azaldığını tespit etmişler.

LACıVERT
Mavi ve özellikle lacivert kozmik bir renk olarak kabul edilir; sonsuzluğu, otoriteyi ve verimliliği çağrıştırır. O yüzden dünyadaki firmaların yarısından fazlası logolarında maviyi kullanırlar. Bill Clinton, Büyük Jüriye ifade vermesinden önce mavi kravat takarak daha altın-bronz karışımı bir şekil ve rengi kullandı ı görürsünüz. Daha çok altını ve parayı çağrıştırır çünkü.

MOR
Mor, nevrotik duyguları açığa çıkardığı, insanları bilinç altında korkuttuğu tespit edilen bir renk.

PEMBE
Pembe giyenlere, hizmetlerinden dolayı ödeme yaparken kendimizi daha rahat hissettiğimizi tespit etmişler.

SARI
Sarı, geçicili in ve dikkati çekicili in ifadesidir. O yüzden tüm dünyada taksiler sarıdır. Dikkat çeksin ve geçici oldu u bilinsin diye. Araba kiralama firmaları logolarında hep sarıyı kullanırlar. Ãœrün geçici, lütfen geri getirin demek istiyorlar. O yüzden dünyada hiçbir banka ambleminde bildi imiz sarıyı kullanmaz. (Portakal ve bronz ya da bakır kimi zaman yer alabilir) Paranın geçici değil, kalıcı olmasını isterler.

BEYAZ
Beyaz, istikrarı, devamlılığı ve temizliği simgeler. Beyaz elbiseler sizin temiz olduğunuz imajını verir.

Sizin renginiz nedir ?
                                            Gamze…

Renklerin Dili yazısına ait etiketler :
Renklerin Dili yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

“Renklerin Dili” için 4 Yorum

 1. aysun dedi ki:

  bence siyah bizdede mutluluğun rengi olsaydı ya bence siyah gzl bi renk yani kırmızıyada hiç dikkat etmemiştim iştah açıcı olduğundan benim rengim siyahhh süper ya…

 2. admin dedi ki:

  Paylaşım için saol Gamze 🙂

 3. Gamze dedi ki:

  Rica ederim..;)benim rengimde siyahtır…

 4. ceren dedi ki:

  saol gamze ama benim bir sürü rengim var hangisi acaba bana uygun olan:S? mavi mi pembe mi siyah mı…

Renklerin Dili Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.