Ramazan’da üç gün sabırRamazan’da üç gün sabır

Ramazan'da üç gün sabır

Uzmanlar, oruç tutacak sağlıklı kişilerin ilk 3 günün ardından açlık ve susuzluğa alışabileceğini açıklayarak, ‘Ancak, kronik rahatsızlığı olanlar 16 saate dayanamaz’ dedi.

Müslümanlar, 31 Temmuz Pazar günü ilk teravih namazımı kılarak 11 ayın sultanı Ramazan’a ‘hoşgeldin’ diyecek. 1 Ağustos Pazartesi günü sahura kalkılacak ve yaklaşık 16 saat süreyle oruçlu kalınacak.        

Uzmanlar, 33 yılda bir kez, yılın en sıcak aylarından ağustosa denk gelen ve günde 16 saat oruçlu kalınacak olan Ramazan’da, ilk 3 gün-den sonra sağlıklı her bünyenin oruç tutabileceğini belirtti. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakül-

tesi Endokrinoloji ve Metabolizma Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Sert, bir insanın hiç yemeden 3 hafta yaşayabilirken, susuzluğa ancak 3 gün dayanabileceğini belirterek, ‘’Sağlıklı insanlar belirli sürelerde sınırlı kal-mak koşuluyla açlığa ve susuzluğa direnebilir. Sağlıklı kişilerde bile halsizlik ve zihinsel faaliyetlerde yavaşlama olabilir. Ancak, aşırı sıcak önünde çalışan işçiler ve fırın işçileri gibi meslekleri icra edenlerin özellikle susuzluğa alışması elbette mümkün değil’’ dedi.

Sahura mutlaka kalkmak gerekiyor

Vücudun tüketilen besinleri depolayabileceğini ancak, vücuda fazla miktarda alınan sıvının 15 dakika içinde geri atıldığına dikkati çeken Sert, ‘’Bu nedenle gece bol bol su içip ertesi gün susuzluktan kurtulmak mümkün değil. Vücut aşırı derecede su kaybettiğinde başta böbrek ve karaciğer fonksiyonlarında azalma olmak üzere birçok rahatsızlık oluşabilir. Bu nedenle su kaybına yol açacak çalışmalarda dikkatli olunmalı’’ diye konuştu. Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Sinan Kırım ise ağustosta oruç tutanların açlıktan değil susuzluk nedeniyle sıkıntı yaşayabileceğini anlattı. Kırım, susuz kalmamak için mutlaka sahura kalkılması, tuzlu ve yağlı gıdalardan uzak durulması gerektiğini vurguladı. Sahur yaptıktan sonra da hemen yatılmaması gerektiğine de dikkat çeken Sinan Kırım, ‘’Sahurdan sonra hemen yattığımızda yemekler hazmedilmeden kalıyor. Kişi uyandığında bulantı ya da hazımsızlık gibi şikayetlerle karşı karşıya kalabiliyor’’ dedi.

Ramazan’da üç gün sabır yazısına ait etiketler :
Ramazan’da üç gün sabır yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Ramazan’da üç gün sabır Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.