Ramazan’da diş kuduzu olabilirsinizRamazan’da diş kuduzu olabilirsiniz

Ramazan'da diş kuduzu olabilirsiniz

Uzmanlar, Ramazan ayında diş sağlığına gerekli özenin gösterilmemesi halinde ‘diş kuduzu’ hastalığına yakalanılabileceğini dikkat çekiyor.

Ramazan ayında uyku düzeninin bozulmasına bağlı olarak vücut direnci düşeceği için kanal tedavisi gerektiren, halk arasında ‘diş kuduzu’ denilen şiddetli diş ağrıları ve aşırı sıcak soğuk etkileşimlerine bağlı mine çatlakları, diş apseleri normal zamana göre biraz daha fazla olduğu belirtiliyor. Diş Hekimi Metin Gül, “İnsanlar Ramazan’dan önce diş sağlığı bakımlarını yaptırması gerekiyor. Bu sene Ramazan ayının ağustosa denk gelmesi sebebiyle aşırı sıcaklar olacağından diş eti hastalıklarında artış olacaktır.

Çünkü sıcak havalardan dolayı mikroorganizmalar kendilerine daha rahat bir ortam bulacaktır. Vücut direncinin düşük olmasından nedeniyle enfeksiyon oluşturması, beslenme bozuklukları, uyku bozuklukları yaz aylarında diş eti hastalıklarını ve diş apselerini çok artırıyor. Buz gibi suyu içtikten sonra ardına sıcak çay veya sıcak bir şeyler tavsiye etmiyoruz. Yoksa bazen hafif, bazen orta düzeyde, bazen de dayanılmaz ağrılar yapar.’’ dedi.

İnsanların hijyenlere, uykularına, besleme düzenlerine dikkat etmeleri ve en az günde iki defa dişlerini fırçalamaları uyarısında bulunan Diş Hekimi Gül, sözlerine şöyle devam etti: “Bu aylarda aynı zamanda asitli yiyecek ve içecekler çok fazla tüketiliyor. Bu tüketim özellikle iftarda daha fazla oluyor. Haliyle ağız ve diş sağlığına zararlı. Dişler fırçalanır fırçalanmaz yatılmamalı.

Uyuduğumuz anda tükürük akışı anında duruyor. Tükürük ağzın kendini temizlemesinin bir parçasıdır, akış durunca ağzın kendini savunma mekanizması yavaşlıyor, o yüzden sahurda dişlerimizi fırçaladıktan sonra biraz bekleyip yatmakta fayda var.’’

CİHAN

Ramazan’da diş kuduzu olabilirsiniz yazısına ait etiketler :
Ramazan’da diş kuduzu olabilirsiniz yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Ramazan’da diş kuduzu olabilirsiniz Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.