Ram Üzerine Notlar Kaçırmayın Derim :)Ram Üzerine Notlar Kaçırmayın Derim :)

RAM Üzerine Notlar

RAM’ler de bazı noktalar ortaktır,hemen hemen her RAM çeşidi için geçerli bir durumdur,bunlar;

*1-Uyumsuzluk konusu.(takılacak cihaz ile ilgili(anakart,dijital kamera vb.) veya birbiri ile olan)
**2-Statik elektrik.
Kapasiteler ve diğer belirtilen değerler,konuyu anlatmak amaçlı örnek olarak verilmiştir.

Sistem RAM kapasite mi olması gerekenden düşük gösteriyor?

Anakartınızın tek taraf (single sided) ve çift taraf (double sided) destekleme durumunu öğrenmeniz gerekiyor,her anakart tek taraflı RAM’leri doğru okuyamayabiliyor.(özellikle eski anakartlar) Anakart üreticisinin internet sitesinden veya kitapçığından öğrenebilirsiniz.

İkinci durum,anakart üzerinde dahili grafik kontrolcünüz (onboard VGA) varsa bu ana belleğinizi paylaşıyordur.

PC100 RAM’ler yanına PC133 RAM takılabilir mi?

Herhangi bir *uyum sorunu söz konusu değilse takılabilir,RAM hız standartları geriye dönük uyumludurlar.

CAS değerleri farklı RAM’ler yanyana takılabilir mi?

Takabilirsiniz,fakat stabilite sorunu olmaması için CAS değerlerinizi,düşük CAS’lı RAM (düşük CAS daha hızlıdır) yüksek CAS’lı RAM ile aynı değerelere indirilip çalıştırılması gerekebilir.

DDR PC 2700 ile DDR PC3200 RAM’ler beraber çalışırlar mı?

Aynı SD-RAM’ler de olduğu gibidir.Hız standardı geriye dönük uyumludur ve çalışırlar(*uyumsuzluk yoksa).PC 3200 RAM’ler PC 2700 hızına inebilirler,fakat PC 2700 RAM’ler PC 3200 değerlerin de çalışabilmesi için daha yüksek değerlere çıkabilme potansiyeline sahip olması gerekmektedir,bu durum da stabilite sorunları da yaşanabilir.CAS,RAS vb. diğer değerler yükseltilerek stabilite sağlanmaya çalışılabilir,fakat garanti değildir.

Anakartım DDR RAM destekliyor,her hız standardında ki DDR RAM’i kullanabilirmiyim?

Mevcut DDR RAM’ler arasında fiziksel fark olmadığı için normalde takılabilir,anakartınızın maksimum hangi hız standartın da RAM desteklediği belirtilmiştir,bunun üzerine çıkılabilir ama uyum ve stabilite konusu unutulmamalıdır.

SD RAM destekli anakarta DDR RAM takılabilir mi?

Hayır takılamaz,durum tam tersi için de geçerlidir.

Tek RAM ile iki ya da daha fazla RAM kullanılması durumu?

Herhangi bir stabilite,uyumsuzluk sorunu yoksa iki RAM’in yanyana kullanılmasın da sakınca yoktur,fakat genel tavsiye mümkün olduğunca tek RAM kullanılmasıdır.Burada istisna bir durum da vardır yalnız,şu şekilde;
Günümüz de bazı çipsetler Dual DDR (çift kanal) teknolojisine sahiptir.(NFORCE2,i875 vb.)bu anakartlar da bu özellik kullanılmak isteniyorsa iki ayrı RAM kullanılması gereklidir,bazı üreticiler uyum sorununu aşmak için kitler hazırlamışlardır,o RAM’lerden alabilir veya birbiri ile uyumlu iki ayrı RAM’i de alabilirsiniz.(aynı marka,model olması tavsiye edilir)Bu çipsetler de tek RAM’de kullanabilirsiniz,fakat Dual DDR aktif olmayacaktır.
Son olarak,Dual DDR özelliği olmayan çipsete sahip anakartlar da iki RAM kullanmanız Dual DDR RAM özelliğini kazandırmaz.(örnek:Via KT400,KT600 vb.)

Farklı kapasite de RAM’ler Dual DDR çalışabilirler mi?

Evet,çalışabilirler.

RAM’leri takarken dikkat edilmesi gereken noktalar?

1-Her elektronik devre gibi RAM’ler de **statik elektrikten olumsuz yönde etkilenirler,o nedenle kendinizi topraklamadan (kalorifer borusu,kasanıza değerek vb.) RAM’lere ve özellikle de modüllere dokunmayın,hatta hiç dokunulmaması daha iyidir,RAM’leri mümkün olduğunca kenarlarından tutmaya çalışın,RAM’leri avuçlamayın.
2-RAM’leri RAM slot’una oturtmadan önce doğru yönde olduklarından iyice emin olun,ters takıp birde kenarlardaki kilit mekanizmasını kilitleyecek derecede bastırırsanız RAM slot’u ve RAM’in kendisine fiziksel hasar vermeniz neredeyse kaçınılmazdır.
3-Takmadan önce kenarlardaki kilit mekanizmalarını iyice açın,çıkartırken de kilitlere uygun yönde bastırın.Her şeyden önemlisi kesinlikle aceleci davranmayın.

Ram Üzerine Notlar Kaçırmayın Derim :) yazısına ait etiketler : , , , ,
Ram Üzerine Notlar Kaçırmayın Derim :) yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Ram Üzerine Notlar Kaçırmayın Derim :) Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.