Rakipleri artıyorRakipleri artıyor

Rakipleri artıyor

Witpic’in kurucusu Noah Everett tam bir yıl boyunca uğraştığı , Twitter’a rakip olmasını beklediği yeni sitesi Heello‘u duyurdu.

Kendisi için avantajlı hale getirmek isteyen Twitpic kurucusu önemli bir adım atarak fotoğraf paylaşma özelliği olan yakın zamanda da video paylaşımı ve check-in yapılabilecek kendi mikroblog sitesini duyurdu.

Heello’da yer alan güncellemeler ‘ping’ olarak ifade ediliyor ve Twitter’daki takip edilenler (following) listesi ‘listening to’ olarak hayat buluyor. Aynı şekilde Twitter’daki @replies ‘echo’; RT ise ‘repost’ olarak adlandırılmış.

“Eğer Twitter geliştiricilerine haber vermeden rekabet edebiliyorsa, biz niye yapmayalım?” diyen Noah Everett’in sitesi Heello’nun canlı akışına buradan göz atabilirsiniz.

Peki Heello’nun Twitter’dan farkı ne?

Yakın bir gelecekte Everett ve ekibi yeni sitelerine video desteği, check-in, SMS entegrasyonu , mobil uygulamalar ve Twitter özellikleri ile ilgisi olmayan yeni bir şey başlatmayı planlıyorlar: Kanallar

Everett, kanalların kullanıcıları bir araya getirebileceğini ve kullanıcıların takip ettikleri kişilere ait bütün güncellemeleri kanallar sayesinde görebileceğini söylüyor. Örneğin köpek severler için ya da belirli bir semtteki insanlar için kanal oluşturabiliyorsunuz.

“İnsanlar fotoğraflarını, videolarını ve nerede olduklarını paylaşmayı çok seviyorlar ve biz bu deneyimi sorunsuz ve kolay şekilde gerçekleştirmek istiyoruz.” şeklinde konuşuan Everett, Twitter’a karşı site oluşturan ilk kişi değil. Daha önce Yahoo Meme, Identica ve Ekko siteleri de şanslarını denemişti. Ancak ben şu an bu sitelerin aktif bir şekilde etkin olduğunu göremiyorum. Bununla beraber Everett kullanıcılar için oldukça verimli olabilecek yeni özelliklere mikroblog sitesinde yer vereceğini dile getiriyor. Twitpic kullanıcılarının Heello sitesi ile Everett arasında bağlantı olduğu için siteyi kullanmaya kendilerini mecbur hissedeceklerini ise hayal etmek oldukça zor.

Twitter’ın kendi fotoğraf paylaşma hizmetini başlatması hiç şüphesiz Everett’i gafil avladı ve bu durumdan Everett’in oldukça rahatsız olduğu görülüyor. Belki de kendi sitesini lanse etmesinin nedeni de intikam almak. Kim bilir?

Rakipleri artıyor yazısına ait etiketler :
Rakipleri artıyor yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Rakipleri artıyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.