‘Poşu’ davası ertelendi‘Poşu’ davası ertelendi

PKK terör örgütü üyesi olduğu iddiasıyla 22 aydır tutuklu yargılanan ve taktığı poşunun aleyhinde delil sayıldığı belirtilen Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi Cihan Kırmızıgül hakkında 7. duruşmada da tahliye kararı çıkmadı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada Cihan Kırmızıgül 7. kez hakim karşısına çıktı. Duruşmada Kırmızıgül’ün avukatı Sait Tanrıverdi hazır bulundu.

‘Poşu giymek konusunda herhangi bir cezalandırma talebimiz olmamıştır’

Bir önceki duruşmada Kırmızıgül’ün 45 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep eden Savcı Hikmet Usta, “Sanık hakkında PKK/KCK terör örgütü adına molotof kokteylli korsan gösteriye katılmak, mala zarar vermek, tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması ve taşınması suçlarından cezalandırılması için geçen celse görüşümüzü sunmuştuk. Sanık hakkında poşu giymek konusunda herhangi bir cezalandırma talebimiz olmamıştır ve zaten poşu giymek yasalarımızda kesinlikle suç olarak düzenlenmemiştir. Bu bakımdan geçen duruşmada verdiğimiz esas hakkındaki görüşümüzü aynen tekrarlıyoruz” dedi.

Avukat Sait Tanrıverdi de, tutanaklarda imzası olan tüm polis memurlarının dinlenmediğini belirterek dinlenmeyen polis memurlarının tanık olarak ifadelerinin alınmasını ve olay yeri kamera görüntülerinin getirtilmesini talep etti. Avukatın talebi karşı görüşü sorulan Savcı Hikmet Usta, “Sanık hakkında yapılan yargılama ve suçlamalar konusunda yeteri kadar araştırma yapıldığı, dava konusunun aydınlandığı, bu aşamada yapılan taleplerin davaya herhangi bir yenilik katmayacağını düşündüğümüzden talebin reddine karar verilsin” dedi. Mahkeme de, avukatın talebini aynı gerekçeyle reddetti.

Avukatı istifa etti

Mahkeme, avukat Tanrıverdi’ye savcının mütalaasına karşı savunma yapması için söz verdi. Avukat Tanrıverdi, “Esas hakkındaki savunma için yeniden süre talep ediyoruz” deyince Mahkeme, Kırmızıgül’ün avukatına “yeterince süre verildiği” gerekçesiyle yeniden süre talebini reddetti. Bunun üzerine de avukat Tanrıverdi, “Ben esas hakkındaki savunmamı hazırlamadım. Yeniden süre verilmediği için görevimden istifa ediyorum” diye konuştu. Mütalaaya karşı savunması sorulan Kırmızıgül de, “Ben yeniden avukat tutacağım. Süre verilsin” dedi.

Tahliye kararı çıkmadı

Kırmızıgül’ün tutukluluk durumu ile ilgili de görüş bildiren Savcı Hikmet Usta, “Kuvvetli suç şüphesinin varlığı devam ettiği kanaatinde olduğumuzdan tutukluluk halinin devamına karar verilmesi talep olunur” diye konuştu.

Mahkeme de, tutuklu sanık Cihan Kırmızıgül’ün “Kaçma şüphesi, kuvvetli suç şüphesini gösteren olgu kriterinin devam etmesi, delilleri karartma ihtimalinin bulunması” nedenleriyle tutukluluk halinin devamına karar verdi. Kırmızıgül’e avukat tutması için ve mütalaaya karşı savunmasını hazırlaması için süre veren Mahkeme, duruşmayı 23 Mart’a erteledi.

 

‘Poşu’ davası ertelendi yazısına ait etiketler : ,
‘Poşu’ davası ertelendi yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

‘Poşu’ davası ertelendi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.