Porsiyon kontrolü rehberiPorsiyon kontrolü rehberi

Porsiyon kontrolü rehberi

Kilo artışı ve porsiyon birbirleriyle doğrudan ilişkili. Öğün ve yiyeceklerin doğru planlanması hem kalori miktarının azaltılmasında hem de acıkma süresinin uzatılmasında etkili.

GÜNÜMÜZDE servis tabaklarının ve mönülerin genişlemesi obezitenin en önemli nedenlerinden biri olarak gösteriliyor. Yemekte daha küçük tabakların kullanılması öncelikle kalori kısıtlamasında etkili. Tabağındakini bitirmeye şartlanan bireyler, büyük porsiyonlar tüketerek, yakamayacağı kadar enerji alıyor. Kullanılmayan enerjide yağlanmak kaçınılmaz oluyor. Dolayısıyla kilo vermeye karar veren kişi öncelikle porsiyon kontrolü yapmalı. Hazırladığım rehberde porsiyon kontrolünün sandığınız kadar zor olmadığını fark edeceksiniz.

Çocuk mönüsüyle zayıflama

Vücudunuzun sesini dinleyin. Açlık ve doygunluk durumunda içinizden gelen işaretler doğru yemenize yardımcı olabilir, tabii ki eğer onları dinlerseniz.

Öğünler için daha az yiyecek hazırlayın. Büyük miktarlar insanı daha çok yemeye teşvik eder. Yemekleri arttırmak istiyorsanız gözünüzden ve aklınızdan çıkarın.

Küçük porsiyonla başlayın. Küçük servisler belki de tam sizin ihtiyacınız olandır eğer hala açsanız daha çoğunu yiyebilirsiniz.

Küçük tabak ve bardaklar kullanın. Gerçekten işe yarar. Küçük tabaklar ve ince uzun bardaklar size daha azla çoğunu almış hissi verir.

Yavaş yemek yiyin. Yavaş yemek yemek yiyecek ve içeceklerden aldığınız zevki arttırır ve beyninize doygunluk hissetmesi için zaman tanır.

Yarım ye 20 dakika bekleyin. Beklediğinizde (iç sesinizi dinlediğinizde) normalde alışık olduğunuz porsiyonlardan daha azıyla doyabilirsiniz.

Asla torbadan yemeyin. Torba, kutu ya da kartondan yediğinizde genellikle çok yiyeceksiniz. Küçük bir porsiyon alın ve poşeti uzaklaştırın.

Sipariş vermeden önce düşünün. Bazı öğünler sizin ihtiyacınız olandan 2 ila 4 kat daha fazladır. Sipariş vermeden önce bir düşünün.

Her zaman küçük porsiyonlar için çıkın. Restorantlarda küçük ve normal şeyler sipariş edin ya da çocuk mönüsü alın.

Paylaş, paylaş, paylaş. Dışarıda yemek yerken paylaşmak hem ücreti hem de kaloriyi azaltmak için iyi bir yoldur.

Yarısını ye yarısını eve götür. Servis yapan kişiden yarım porsiyonu paket yapmasını isteyin.

Normal öğünler ve atıştırmalıklar tüketin. Normal öğünler ve atıştırmalıklar planladığınızda her defasında küçük porsiyonlarla doymanız daha kolay olacaktır.

STAR GAZETESİ

Porsiyon kontrolü rehberi yazısına ait etiketler :
Porsiyon kontrolü rehberi yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Porsiyon kontrolü rehberi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.