Plastik kalp nakliPlastik kalp nakli

Plastik kalp nakli

İngiltere’de ilk kez bir hastaya yapay kalp takıldı.

Cambridge’deki Papworth Hastanesi’nde plastik kalp takılan Matthew Green adlı 40 yaşındaki hastanın durumun iyi olduğu ve taburcu olmaya hazırlandığı belirtildi. Farklı ülkelerde şimdiye kadar toplam 900 kadar kişiye yapay kalp takıldığı belirtiliyor. 9 Haziran’daki ameliyatı gerçekleştiren doktorlardan Steven Tsui, “kalp nakli ameliyatını bekleseydi, hasta hayatta olmayabilirdi” dedi.

Dr. Tsui, “Hastanemizde kalp nakli ameliyatı için bekleyen 30 hasta var. Bu hastalardan üçte biri bir yıldan daha uzun bekliyor” diye konuştu.

Ani ölümlere neden olabilen Aritmojenik sağ ventrikül kardiyomyopati hastası olan Green’in sağlığının hızla kötüleşmesi nedeniyle bu ameliyata gerek görüldüğü belirtiliyor.

GEÇİCİ ÇÖZÜM

Bu ameliyat, kalbin iki tarafın da çalışmadığı durumlarda, kalp nakli ameliyatı olacak hastalara zaman kazandırmak için yapılıyor. Bununla birlikte yapay kalp uzun süre kullanılamıyor. İngiliz Kalp Vakfı British Heart Foundation’ın medikal direktörü Prof. Peter Weissberg, mekanik kalp takılan kişilerin derinin altından geçen tüpler aracılığıyla sürekli olarak bir güç kaynağına bağlı kalması gerektiğine dikkat çekiyor. Bu güç kaynağının bir sırt çantasına sığabileceği belirtiliyor.

İHA

 

 

 

 

 

Plastik kalp nakli yazısına ait etiketler :
Plastik kalp nakli yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Plastik kalp nakli Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.