Pinhani (Röportaj)Pinhani (Röportaj)

Müzik piyasasına sesiz sedasız giriş yapan ve kısa zamanda büyük bir hayran kitlesi kazanan Pinhani ile ilk albümleri ve müzik piyasası üzerine hoş bir sohbet gerçekleştirdik.

AR: Pinhani kimlerden oluşuyor biraz sizi tanıyabilir miyiz?

Pinhani: Sinan Kaynakçı grubun vokali ve ritim gitaristi, ben (Zeynep Eylül Üçer) bas gitar çalıyorum, aynı zamanda vokal yapıyorum Pinhani’yi ikimiz kurduk. Sinan ve ben aynı zamanda kuzeniz. Ayrıca bizlere canlı performans ve kayıtlarda Akın Eldes, Selim Aydın, Hami Ünlü, Cem Aksel, Efe Şenyılmaz, Selami Sevinç ve Serkan Gün Hondu gibi usta müzisyenler bizlere eşlik ettiler.

AR: Pinhani ne anlama geliyor?

Pinhani: Pinhani Farsça bir kelime gizli anlamına gelmekte. Pinhani dedemizin yazdığı şiirlerinde kullandığı takma ismi.

AR: İnandığın Masallar isimli albümünüzle insanlardan çok olumlu tepkiler aldığınızı görüyoruz. İlk albümle bu kadar iyi bir çıkış yakalamayı bekliyor muydunuz?

Pinhani: Yaptığımız müziğe güvendiğimiz için elbette ürettiğimiz şeylerin insanlar tarafından beğenileceğine inanıyorduk. Bizi şaşırtan şey ise her şeyin çok hızlı gelişmiş olması. Yani bir buçuk senede kaydedeceğimiz yolu biz bir anda çok hızlı şekilde geçtik. Biraz hızlı oldu ama insanlar yaptığımız müziği sevdikleri için olabileceğinden daha hızlı bir çıkış yakaladık.

AR: Albüm çalışmalarınız nasıl başladı size bu projede kimler destek oldu?

Pinhani: Akın Eldes albümde gitar çaldı ve düzenlemeleri yaptı. Davulda Cem Aksel eşlik etti. Albüm kaydını Fahri Duru’nun stüdyosunda yaptık onunda katkıları oldu.

AR: Şu an Türk müzik piyasasında ticari kaygı taşıyan bir çok albümün yapıldığını görüyoruz. Ama siz ilk albümünüz olmasına karşın benim fikrimce ticari kaygılar gütmeyen bir çalışma yapmışsınız. Türkiye’de ki müzik piyasası hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Pinhani: Yapılan albümler hakkında değil ama Türk müzik piyasası hakkında şunları söyleyebilirim; Sinan’ın babası bizim aynı zamanda yapımcımız. O bizim bu müzik piyasasına girmemizi çok istemedi. Çünkü bu sektörün içinden birisi olduğu için bize hep piyasanın kötülüğünden bahsederdi. Ama biz onun öğütlerini dinlemeyip albümümüzü çıkardık.

AR: Pinhani kimleri dinlemekten keyif alır? Müziğinizi etkilediğini düşündüğünüz dünya müzik piyasasından bir isim var mı?

Pinhani: Kimleri dinlediğimizi pek söylemek istemiyorum. Bunu insanlara bırakıyoruz çünkü yaptığımız müziğe bakarak insanlar tahminde bulunuyor bizim kimleri dinlediğimizi yada müziğimizi etkileyecek insanları tahmin etmeye çalışıyorlar. Bazı insanların tahmini gerçekten tutuyor bazılarınınki ise çok alakasız isimler oluyor.

AR: Yeni bir albüm için çalışmalarınız başladı mı, yoksa şu an için erken diye mi düşünüyorsunuz?

Pinhani: Yeni albüm çalışmalarımız için erken diye düşünüyoruz. İkinci albümümüz belki 2008 yılında çıkabilir. “İnandığın Masallar” adlı albümümüzün tanıtımı biraz uzun sürecek bizim için. Aslında Sinan’ın şu an ikinci bir albüm yapabilecek kadar elinde hazır parçası var ama şimdilik bu albümümüzle Türkiye’de daha çok konser vermek istiyoruz. Ama canlı performanslarımızda albümde olmayan parçalarımızı da çalıyoruz.

AR: Parçalarınızı yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

Pinhani: Tabi parçalarımızı oluştururken kaliteli bir şeyler yapmaya dikkat ediyoruz. Parçaları yaparken ilk alt yapısı oluşturuluyor daha sonra üzerine Sinan sözleri yazıyor.

AR: İleriye dönük başka projeleriniz olacak mı? Örneğin Türkiye’de birlikte çalışmayı istediğiniz isimler var mı?

Pinhani: Şimdilik biz Akın Eldes ile çalışmaya devam etmek istiyoruz, o bizim senelerdir dinlemeyi sevdiğimiz ağabeyimiz. Her zaman bizim hayalimizdi onunla birlikte çalmak. Şu an ise o hayalimizi gerçekleştiriyoruz ama tabi ki ilerleyen dönemlerde birlikte çalacağımız müzisyenler olacaktır.

AR: Son olarak sormak istediğim Pinhani gelecekten neler bekliyor hayalleriniz nelerdir? Yoksa hayallerimiz gerçekleşti mi diyorsunuz?

Pinhani: Şu ana kadar albüm çıkarmaktı hayalimiz. Artık yeni hayalimiz ise yapacağımız ikinci albümün birinci albüme göre daha iyi olması. Ondan sonraki hayalimiz ise üçüncü albümün ikinci albümden daha iyi olması. Yani her geçen zaman daha iyi olmak istiyoruz ve bunun içinde çok çalışıyoruz. Sanırımda her geçen gün daha da iyi oluyoruz.

Kaynak

Pinhani (Röportaj) yazısına ait etiketler : , ,
Pinhani (Röportaj) yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Pinhani (Röportaj) Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.