Piercing’in Zararları…!Piercing’in Zararları…!

Piercing’in Zararları

Gençler arasındaki piercing modası, tehlikeli sonuçlara yol açabiliyor. Uzmanlar, ‘Ölümcül olabilir!’ diyor. Çağın modası piercing’in zararları saymakla bitmiyor… İşte yaşanan örnek vaka ve piercingin tıbbi zararları…

21 yaşındaki İtalyan Stefania Fraccalvieri, yüzünde günde 20-30 kere, 10 ila 30 saniye kadar süren elektrik şokuna benzer ağrılar hissettiği şikâyetiyle doktora gitti. Doktorlar ilk olarak, ‘intihar hastalığı’ diye de anılan bir sinir hastalığı olan ‘trigeminal nevralji’ teşhisi koydu.

Tedavi için şiddetli ağrı kesiciler denendi ancak çözüm çok daha basitti: Genç kadın dilindeki piercing’i çıkardı ve ağrılar iki gün sonra yok oldu.

Dildeki piercing’ler bazen gençlerin hayatına mal olabilecek kadar zararlı olabiliyor. Piercing’in olumsuz etkileri arasında tetanoz, kalp enfeksiyonları, beyin apseleri ve diş çürümeleri yer alıyor.

Stefania’nın örneğinde, genç kadının dilindeki piercing, çenesinden geçen, beyindeki en büyük sinirlerden, trigeminal sinire etki etmiş. Bir başka örnekse, piercing’li bir kadında ikinci bir dili andıran, bir yaranın oluşması.

‘Piercing son derece sakat ve tehlikeli’

Piercing’in böyle bir komplikasyona neden olmasına çok nadir rastlandığını söyleyen cerrah Marcelo Ravenna yine de uyarıyor: ‘Dil, piercing için özellikle tehlikeli bir yer, çünkü dilde önemli organlara ve yakınındaki önemli sinirlere mikrop taşıyabilecek çok fazla kan damarı bulunuyor.’ Bir piercing stüdyosu sahibi olan Jeanne Fritch ise dil piercingi’nin profesyonel kişilere yaptırılması, tıbbi çelikten yapılmış takı kullanılması ve dil iyileşirken ağız temizliğine özen gösterilmesi gerektiğini söylüyor. 21 yaşındaki, Romalı üniversite öğrencisi Fraccalveri’nin tavsiyesiyse, hiç piercing yapmamaları…

İstanbul Cerrahi Hastanesi’nden beyin sinir cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Cahide Topsakal, dil piercingi’nin enfeksiyon anlamına geldiğine dikkat çekerek ‘son derece tehlikeli, sakat ve yanlış’ olarak yorumluyor. Topsakal, piercing’in beyin apsesine ve hatta bazen ameliyat gerektirebilecek sorunlara yol açabileceğini söylüyor ve ekliyor: “Çeneden yukarısıyla çok oynanmamalı, küpeler bile kıkırdağa kadar çıkmamalı.”

Gamze…

Piercing’in Zararları…! yazısına ait etiketler :
Piercing’in Zararları…! yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

“Piercing’in Zararları…!” için 4 Yorum

 1. dilara dedi ki:

  bunların hepsi çok ilginç piercingleri çok severim 5 ,6 kez çenemi kendim deldim ve hiç bi sakıncası olmadı cildimin bozulmasından başkaa yani yüzümde tuhaf tuhaf demir para büyüklüğünde kırmızı yaralar çıkmıştı ve şimdi göbeğimi deldirmek istiorum acaba bunun bi sakıncası varmı hastalıa yol açan yada hamile kalırsam çocuuma zarar verirmi??? fikriinizi öğrenebilrmiim?

 2. Gamze dedi ki:

  Çeneni kendin delmen öncellikle çok zararlı ki piercing yapılan yerlerde özel işlemler gerçekleştiriliyor…Sakın kendin bu işlemi yapmaya kalkışma derim ben…Ayrıca göbeğine istediğin piercing vücudunun hassaslığına göre değişir,ayrıca çocuğa zarar verme gibi bir durumuda yok…;)Ama genel olarak piercing zararlıdır…her nekadar güzel dursada 😉

 3. dilara dedi ki:

  cevabınız için çok teşekkür ederim bu söylediklerinizi göz önünde bulundurucam 🙂

 4. Turgut dedi ki:

  burnumda 2 tane piercing var ve bazı geceler kanama yapıyo çıkartamıyorumda çok acıyo lütfeen bi akıl verin

Piercing’in Zararları…! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.