Pide ve hurmaya dikkat !Pide ve hurmaya dikkat !

Pide ve hurmaya dikkat !

Ramazan sofralarının vazgeçilmezlerinden olan pide ve hurmayı ölçülü tüketmek gerekiyor. Çünkü pide ve hurma aşkında ipin ucunu kaçırmak göbek büyütüyor.

Pidenin ve hurmanın yüksek kalorili besinler olduğunu belirten ve fazla tüketildiğinde kilo artışına yol açtığını vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak, Ramazan’da ölçüyü kaçırmadan pide ve hurma tüketmenin püf noktalarını şöyle anlatıyor:

“Ramazan sofralarının baş tacı olan hurma, potasyum mineralinden zengin, glisemik indeksi yüksek lezzetli bir kuru meyve. Yalnızca oruç açmak için değil, meyve olarak iftar sofralarında yer verilen hurmanın tüketiminde bazen dengesizlikler ve aşırılıklar görülebiliyor. 20 gram kadar hurma bir porsiyon meyveye eşdeğer enerji içeriyor. Bu da ortalama 50 kaloriye denk geliyor.

NE KADAR YENMELİ?
İthal edilen hurmalar özel olarak hazırlandığından boyutlarının normalin üzerinde olduğuna dikkat edilmeli. Bu nedenle ortalama 20 gram ağırlığında yani 3-4 kuru kayısı veya 1 kuru incir ağırlığına eşdeğer hurmanın bir porsiyon meyveye eşdeğer olduğunu unutmadan tüketmek gerekiyor.

PİDEYE DE DİKKAT
Ramazan sofralarının vazgeçilmezi ise pide. Bir ince dilim ekmek 25 gramdır, ortalama enerji değeri ise 69 kaloridir. Beyaz undan yapılan ve posa oranı düşük olan pideden çok tükettiğimizde doygunluğu sağlayamadığımızdan daha fazla yeme ihtiyacı duyuyoruz. İki boğumlu bir pide, bir dilim ekmeğe eşdeğer olduğundan, bu kadarlık bir pideyle beraber sebze yemeği tüketmek tokluk süresini uzatacaktır.

NE KADAR TÜKETİLMELİ?
Sofrada tüm doygunluğu pide ile sağlamayı hedeflemek yerine, makul miktarlarda pidenin yanında posa oranı yüksek öğünleri tercih etmek daha doğru olacaktır. Aşağıdaki besin değişim tablosundan yararlanarak Ramazan’da beslenmenizi çeşitlendirebilirsiniz.

BESİN ORTALAMA ÖLÇÜ MİKTAR ( gr )

Ekmek (buğday, çavdar, mısır) 1 ince dilim 25
Kepekli ekmek 1 ince dilim 25
Pide 2 boğumlu 25
Grisini 3 adet 19
Grisini kepekli 3 adet 20
Yufka 1/8 adet 20
Etimek (normal ) 2 ince dilim 18
Tuzlu bisküvi 2 adet 12
Çubuk kraker 12-18 adet 18
Galeta kepekli 1 adet 12
Galeta sade 1,5 adet 17

Kepekli bisküvi 4-5 adet 20
Mercimek çorbası 1 kâse 15
Tarhana çorbası 1 kâse 15
Buğday unu çorbası 1 kâse 15
Şehriye çorbası 1 kâse 15
Pirinç çorbası 1 kâse 15
Domates çorbası 1 kâse 15
Ezogelin çorbası 1 kâse 15
Pirinç pilavı 2 yemek kaşığı 15
Bulgur pilavı 2 yemek kaşığı 15
Makarna 2 yemek kaşığı 15
Kuskus 2 yemek kaşığı 15
Erişte 2 yemek kaşığı 15
Patates 1 küçük boy 90
Kestane 2 orta boy 30
Patlamış mısır ( yağsız ) 1 su bardağı 20
Leblebi ½ çay bardağı 20
Haşlanmış mısır ½ orta boy 20

Pide ve hurmaya dikkat ! yazısına ait etiketler :
Pide ve hurmaya dikkat ! yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Pide ve hurmaya dikkat ! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.