Pepe: “Bodrum’daki yangında 350 hektar zarar gördü”Pepe: “Bodrum’daki yangında 350 hektar zarar gördü”

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Bodrum’da dün çıkan orman yangınında 350 hektar orman alanının zarar gördüğünü söyledi.
Pepe, küresel ısınmanın temel risklerine dikkati çekmek ve bu konuda toplumsal bir bilinç oluşturmak amacıyla Yedikule Zindanları’nda dün akşam düzenlenen konser öncesi gazetecilerin Bodrum’daki orman yangınına ilişkin soruları üzerine, ”Bir bilinçsiz kişinin aymazlığının, dikkatsizliğinin faturasını, güzelim ormanlarımızı ve akciğerlerimizi kaybederek ödüyoruz” dedi.

Torba kavşağında çıkan orman yangınına 3 amfibik uçak, 9 helikopter, 150 arazöz, 30 iş makinesi ve 60 yer ekibiyle müdahale edildiğini anlatan Pepe, geçen yıl yitirilen blok ormana doğru genişleyen yangının önünü kestiklerini ve yerleşim yerlerine yönelik herhangi bir tehdidin söz konusu olmadığını bildirdi.

Pepe, yangının çıkış nedenine ilişkin sorular üzerine ise, sabotaj olasılığını da dikkate aldıklarını belirterek, kesin birşey söyleyebilmek için yangının başladığı noktada görev yapan bilirkişi ve uzmanların çalışmalarını tamamlamaları gerektiğini vurguladı. Osman Pepe, yangının yolun hemen kenarında başlaması nedeniyle tüm olasılıkların değerlendirildiğini ifade etti.

Bodrum’daki orman yangını kısmen kontrol altına alındı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde çıkan orman yangınının kısmen kontrol altına alındığı bildirildi.

Bodrum ilçesi Kızılağaç köyünde çıkan ve bölgede etkili olan rüzgarın etkisiyle büyüyen orman yangınına müdahale eden 10 helikopter ve 3 uçak dün havanın kararmasına kadar çalışmalarını sürdürdü.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, yangının en hassas bölgesi olan noktanın 4 faklı noktadan tutulduğuna işaret ederek, ”Yangın kısmen kontrol altına alındı” dedilier.

Yangının kontrol alındığı bölgede özellikle makilik ve taşlık arazi yapısına sahip yerlerde ise yangın devam ediyor.

Bölgeye Muğla, Aydın, Denizli, İzmir, Antalya ve Manisa’dan gelen çok sayıda orman işçisi ile arazözler çalışmalarını sürdürüyor. Yangının yaklaştığı evlerde oturan vatandaşlar da kendi olanaklarıyla yangına müdahale ediyorlar.

Bodrum’da soğutma çalışmaları sürüyor

Orman Genel Müdürlüğünden, Bodrum’da çıkan orman yangınının kontrol altına alındığı ve soğutma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Orman Genel Müdürlüğü Yangın Harekat Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, dün saat 11.05’te çıkan, şiddetli rüzgarın etkisiyle kısa sürede yayılan ve tehlike arz eden yangının, saat 20.00’de kontrol altına alındığı kaydedildi.

Yangının, yerleşim yerlerini etkilememesi için gerekli tüm tedbirlerin alındığı belirtilen açıklamada, yangında, 50 hektar verimli ormanın, 350 hektar taşlık, kayalık, makilik ve ziraat arazisi olmak üzere toplam 400 hektar sahanın etkilendiği ifade edildi.

Açıklamada, yangına, Muğla Bölge Müdürlüğü’nden ve diğer bölge müdürlüklerinden 12 helikopter, 3 amfibik uçak, 70 arazöz, 60 ilk yardım müdahale ekibi, 14 dozer, 1000 yangın işçisi ve yeterli sayıda mükellef ile müdahale edildiği, hava araçlarının da gün batımına kadar müdahale çalışmalarına katıldığı bildirildi.

08.07.2007

Kaynak : AA

Pepe: “Bodrum’daki yangında 350 hektar zarar gördü” yazısına ait etiketler :
Pepe: “Bodrum’daki yangında 350 hektar zarar gördü” yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Pepe: “Bodrum’daki yangında 350 hektar zarar gördü” Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.