PC ve Notebook’ları Soğutalım:Aşırı Sıcak İçin 20İpucuPC ve Notebook’ları Soğutalım:Aşırı Sıcak İçin 20İpucu

Derece artık dikkatle söyleniyor: Özellikle ucuz PC’leri aşırı sıcak tehdit ediyor. Size Notebook ve PC’lerinizi kolayca soğutmanız için ipuçları vereceğiz.

Bu yaz sıcaklarında en iyi donanımın bile sınırları zorlanıyor. En kötü durumda PC’nizi tamamen kaybedebiliyorsunuz.
Notebook’unuzu güneşten koruyun
Notebook’u direk güneş ışında kullanmayınız… En iyisi gölgeli bir yer bulun. Ekranı daha iyi görürsünüz ve siyah kısımlar gereksiz yere ısınmaz. Gölgeli bir yer bulamıyorsanız, notebook’unuzu bir gazete ile örtebilirsiniz.
Aralarda da gölgede bırakın
Notebook’u kullanmadığınız zamanda gölgeli bir yerde durmasına dikkat edin.
Notebook’u arabada bırakmayın
Notebook’unuz asla arabada unutmayın – arabada hava aşırı ısınır. Birkaç saat güneşe maruz kalmış bir arabada oturmuş bir kişi sadece armatürlerin ısınmadığını çok iyi bilir. En iyisi bir bavula koymak çünkü bavulun içindeki hava arabanın içindekinden biraz daha serindir.
Notebook soğutucusu
Notebook’un fanları sıcak bir çevre ısısında çalışmıyorsa ekstra bir soğutucu daha serin bir çalışma sağlar. Notebook kolayca soğutucunun üzerine yerleştirilir. Bu tip soğutucular ve padler üretici tarafından veya Revoltec, Thermaltake ve Pearl gibi firmalardan 20 ila 50 Euro arasında bir fiyatla sağlanabilir. Tabi bu soğutucularla Notebook’unuz daha sessiz çalışmayacak.
Fişe takılı kullanmak yerine batarya ile kullanın
Sıradan ama etkili: Notebook’unuzla sıcakta batarya modunda çalışın. Neden mi? Çünkü modern notebook’lar işlemci ve ekran kartı yongalarını batarya modunda daha düşük frekansta çalıştırırlar. Bu yüzden daha az ısı açığa çıkar.
İkinci batarya
Yüksek sıcakta batarya çok daha hızlı eskir. Bu yüzden yedek bataryanızın güneş maruz kalmamasına dikkat edin.
Havalandırmaları boş bırakın
Bir notebook için de geçerli: havalandırmaları asla kapamayın. Eğer notebook bir masa üzerinde veya iki tahta pervazın üzerinde duruyorsa taze hava akımı daha rahat gerçekleşir.
Fanları temizleyin
Notebook fanlarını temizleyin. Düzenli temizlenen fanlar ısınmalardan daha az etkilenir: fanları notebook’un alt tarafındaki ızgaralardan tanıyabilirsiniz. Notebook’un vidalarını sökerek kapağını açın ve bir hava basıncı pompası yardımıyla ya da ağzınızla tozu üfleyerek uzaklaştırın. Dikkat: Her zaman fanın çalıştığı yöne doğru üfleyin yani arkaya doğru. Eğer yanlış yöne üflerseniz sadece tozu daha da çok dağıtmış olursunuz. Hava basıncına alternatif olarak toz fırçası da kullanabilirsiniz.
Enerji tasarrufu – Elektrik tasarrufu
Ofis veya elektrik tasarrufu yapan enerji düzenini seçin. Bu tip ayarları notebook üreticileri tek bir tuşla yapmanıza imkan verirler. Böylece kaynak kullanımı daha az olur ve dolayısıyla sıcaklık probleminden de kurtulmuş olursunuz.
PC: Fanlar için hava
Kapatılmış fanlar: PC’nizi duvara yapıştırmayın veya masanızın ayağına yakın bir yere koymayın. Önden ve arkadan 50 cm.lik boşluk bırakın. Ancak böyle hava cereyanı gerçekleşir ve sıcak hava uzaklaştırılır. Esas itibari ile PC’nizin hiçbir fanı kapalı olmamalı. Fanların yerini ızgaralardan anlayabilirsiniz.
Boş bir ön taraf
PC’nizin ön tarafını kapatmayın veya önüne bir nesne koymayın: Sadece PC’nizin arka tarafı değil ön tarafı da boş olmalı ve kitap yığınları ya da CD’ler tarafından kapatılmış olmamalı. Ön kısımdaki kapağın arkasında genellikle PC’nize soğuk hava girişini sağlayan gizlenmiş açıklıklar bulunur. Eğer buraya CD’ler veya kitaplar koyarsanız hava dolaşımı engellenmiş olur ve sıcaklık artışı gerçekleşir.
Güneşten kaçının: PC’lerini asla direk güneş ışığına maruz bırakmayın! Bizler güneş kremleri ile korunabiliriz ama en iyi PC fanı bile böyle bir durumda sınırlarına ulaşır. Yani en iyisi panjurları aşağı indirmek.
Ekstra ısı kaynağına gerek yok
Yaz veya kış fark etmez: PC’nizin yanına TFT, ikinci bir PC, su ısıtıcı, lamba ve monitör gibi farklı ısı kaynakları koymayın. Özellikle CRT monitörler etrafına büyük miktarda ısı verirler.
Kapakların tamamen kapalı olmasına dikkat edin. Açık kalmış kapaklar hava akımını engeller ve fanın performansını düşürürler.
İç kısmı düzenli tutun
Düzenli olmayan bir PC içi de yüksek ısı ölümüne yol açabilir. En fazla kablolar hava dolaşımını engeller. Kablo birleştiriciler ile PC içindeki düzeni maksimize edin ve fanların performansını arttırın. Mesela yuvarlatılmış IDE kabloları satın alın – geniş kablolara nazaran hava dolaşımını daha az etkilerler. Ayrıca yanlış takılma ihtimalleri daha azdır.
Fanları kontrol edin
Özellikle işlemci fanları durduğunda bunu hemen fark edersiniz. Eğer BIOS sizi uyarmazsa işlemciniz kısa bir süre içerisinde yanar ve PC’niz size veda eder – büyük zarar! Bu yüzden tüm fanları düzenli olarak kontrol edin. Genellikle sonu gelmiş olan fanlar kendilerini belli eder: Eğer PC’niz bilyeli yatak gibi ses çıkarmaya başlarsa kulağınız keskin olmalı. Fanlı başka parçalarda mesela ekran kartında donanım , çalışmayan bir fan ile de hala görevini yerine getirebilir.
Tozu temizleyin
Biraz garip gelebilir ama düzenli bir toz alma işlemi de PC’nize çok iyi gelebilir. Bilgisayarınızdaki tüm fanları düzenli olarak üfleyerek temizleyin. Bu iş için en uygun olanı bir toz fırçasıdır. Elektrik süpürgelerinde dikkatli olun: Jumper’ları da büyük bir zevkle çekerler.
CD/DVD sürücüleri havadar olacak şekilde yerleştirin
Sürücüler çok fazla sıcak hava üretirler. Bu yüzden sürücüleri yerleştirirken arada mesafe bırakmaya özen gösterin.
Sabit diskleri ayırın ve soğutun
Sabit disklerde mümkün olduğunca birbirinden ayrı bir şekilde takılmış olmalı. Devamlı çalışma anında sabit diskler için ekstra bir soğutma gereklidir. Yüzeyleri soğutan veya sabit disklerin arasına monte edilebilen soğutucular bu iş için en iyi çözümü sunarlar.
PCI slotlarını en uygun şekilde kullanın
Çok yüksek ısı yayan grafik kartı gibi donanımların iki PCI slotu arasına sıkışmamasına dikkat edin. İki kart arasında en azından bir slot boş bırakın ki sıcak olan kartlara üstten ve alttan yeterli hava gelebilsin.

KAYNAK:www.chip.com.tr

PC ve Notebook’ları Soğutalım:Aşırı Sıcak İçin 20İpucu yazısına ait etiketler :
PC ve Notebook’ları Soğutalım:Aşırı Sıcak İçin 20İpucu yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

PC ve Notebook’ları Soğutalım:Aşırı Sıcak İçin 20İpucu Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.