Özbekistan ın İkinci Hızlı Treni de Taşkent e GeldiÖzbekistan ın İkinci Hızlı Treni de Taşkent e Geldi

Bu yıl Eylül ayında Orta Asya’nın en hızlı ilk trenini faaliyete sokan Özbekistan, ikinci hızlı trenini de getirdi.

Geçtiğimiz sonbaharın ilk ayında başkent Taşkent ile ülkenin ikinci büyük kenti Semerkant arasında ilk seferini gerçekleştiren Afrosiyob isimli hızlı trenin ardından dün akşam ülkenin ikinci hızlı treni de Taşkent’e ulaştı.

Camları ambalajlı şekilde getirilen ikinci Afrosiyob isimli tren, yapılacak kısa bir kontrol ve bakımdan sonra düzenli seferlerine başlayacak.

İlki ülke bağımsızlığının 20. yol dönün arifesinde getirilen hızlı trenin ikincisi ülke anayasasının kabul edilişinin 19. yıl dönümüne denk getirildi.

İspanya’dan Rusya’nın Sankt-Petersburg-Kazakistan güzergâhı üzerinden getirilen tren, Taşkent-Semerkant arasında seferler yapacak. İspanya’nın Patentes Talgo şirketinden satın alınan AVE-250 tipi hızlı tren, yaklaşık 20 milyon Euro’ya mal oldu. 240 yolcu kapasiteli tren saatte 250 kilometre hıza kadar çıkabilecek.

Şu anda kara yolu ile 4-5 saatte kat edilen Taşkent-Semerkant arasındaki mesafe, hızlı trenlerle bir bucuk saate kat edilebilecek.

Trenin bilet fiyatlarının ise lüks ve normal vagon durumuna göre 50 ile 25 Dolar arasında değişmesi bekleniyor.

Femen’den Putin’i Kızdıracak Hareket

Özbekistan ın İkinci Hızlı Treni de Taşkent e Geldi yazısına ait etiketler :
Özbekistan ın İkinci Hızlı Treni de Taşkent e Geldi yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Özbekistan ın İkinci Hızlı Treni de Taşkent e Geldi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.