ÖSS öncesi olgunluk sınavı geliyor.ÖSS öncesi olgunluk sınavı geliyor.

ÖSS öncesi, lise 2 ve lise 4 sonunda olgunluk sınavı yapılacak. Sınavların sonucu, üniversiteye girişte, başarı puanına etki edecek.

Olgunluk sınavı ile birlikte, öğretmenlerin yapacağı ders sınavlarının da değişitirilmesi planlanıyor.
 
Hem YÖK’ün strateji raporunda hem de Milli Eğitim Şurası kararlarında yer alan olgunluk sınavı için düğmeye basıldı.

Üniversiteye giriş öncesi yapılacak sınav ile öğrencinin başarısı kademeli ölçülecek.

Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu, olgunluk sınavı üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Nasıl bir sistem getirileceği yavaş, yavaş ortaya çıkıyor.
 
Şu an üzerinde çalışılan projeye göre, olgunluk sınavı lise 2 ve lise 4 sonunda gerçekleştirilecek.

Lise 2’de yapılacak sınav, öğrencinin lise 1 ve 2’deki bilgilerini ölçecek. Lise 4’teki sınav ise lise üç ve 4 müfredatını kapsayacak. İki sınavın ortalaması başarı puanına yansıyacak.
 
Her iki sınavın belli ağırlığı olacak. İki sınavın da ortalaması öğrencinin başarı puanına yansıyacak, bu da üniversiteye girişte gençlerin elini güçlendirecek.

Başarı puanı içinde ders notlarının ortalaması da yer alacağı için olgunluk sınavı dışında öğretmenler tarafından gerçekleştirilen ders sınavları da yenilenecek.

Öğretmenlere yapacakları sınavlar için uymaları gereken kriterler verilecek.
 
Bununla hem derslerin belli düzeyde işlenmesi amaçlanıyor hem de öğrencilerin alacakları notların adil ve standart ölçülere göre değerlendirilmesi.
 
Olgunluk sınavı, ilk başta düşünüldüğü gibi üniversiteye girişi iki basamaklı hale getirmeyecek. Sadece, ÖSS’de elde edilecek puana katkı sağlayacak.Olgunluk sınavı sayesinde öğrencilerin ÖSS’ye okulda hazırlanmaları hedefleniyor.
aysun

ÖSS öncesi olgunluk sınavı geliyor. yazısına ait etiketler :
ÖSS öncesi olgunluk sınavı geliyor. yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

“ÖSS öncesi olgunluk sınavı geliyor.” için 1 Yorum

  1. admin dedi ki:

    Paylaşım için sağol 😉

ÖSS öncesi olgunluk sınavı geliyor. Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.