Organik yaşam tavsiyeleriOrganik yaşam tavsiyeleri

Organik yaşam tavsiyeleri

Hayatınızda yapacağınız birkaç ufak değişillik ve dikkat edeceğiniz bazı detaylarla doğayı ve dünyayı korumak elimizde…

Küresel ısınma, çevre kirliliği, doğanın dengesinin bozulması, yok olan canlılar, ardı ardına ölen oamuk işçileri derken ekolojik yaşama olan eğilim son yıllarda giderek arttı. Artması da gerek zaten… Doğayı ve evreni korumak adına bizler de elimizden geleni yapabiliriz.

Organik beslen, organik giyin

Unutmayın; tarım ilaçları ve kimyasal gübrelerin bilinçsizce kullanımı yediğimiz yiyecekler de sağlığımızı tehdit ediyor. Ayrıca kimyasal tarım ilaçları zamanla toprakta birikerek ekolojik dengeyi bozuyor. Burada imdadımıza yetişen organik ürünler oluyor. Aynı şekilde giyim konusunda da pamuğun yetiştiriliş ve işleniş sürecinde kullanılan kimyasalların sağlığımızı nasıl etkileyebileceğini ve bu yüzden ölen pamuk işçilerini unutmayın. Tekstik sektöründe git gide genişleyen ekolojik giyime siz de ağırlık verin.

Doğa dostu kozmetikler

Bazı kozmetik ürünleri sağlığımız için oldukça zararlı olan paraben maddelerine sahip. Ayrıca bazı ürünlerin üretilmesi isin birçok canlı da yok ediliyor. Bunları aklınızdan çıkarmayın. Zaten son yıllarda mineral makyaja ve organik bakım ürünlerine de talepler arttı. Birçok doğal marka yaygınlaştığı gibi var olan markalar da koleksiyonlarında organik serilere yer verdi. Bu nedenle kozmetik alışverişimizde bu tip ürünlere ağırlık vermek hem kendi sağlığımız hem de doğa dengesi açısından faydalı olacak.

Plastik yok, doğal var

Plastiği hayatımızdan çıkarmak da doğaya yapacağımız iyilikler arasında. Evet, plastik dayanıklı bir madde olabilir, ama bir o kadar da doğadan yok edilmesi zor bir madde olduğunu unutmayın. Ayrıca alışverişlerinizde de plastik torbalar yerine doğa dostu alışveriş poşetlerini tercih edin. Birçok firma bu uygulamaya zaten geçti bile…En olmadı, siz kendi alışveriş çantanızı yanınızda taşıyın. Bu şekilde evinizde veya alışverişinizde plastik yerine geri dönüşümlü ahşap veya kağıt malzemeler kullanmak çevreye daha az zarar vermemize yarayacak.

Atık toplama kutuları

Piller, camlar, plastikler için özel olarak yapılmış atık toplama kutularını hafife almayın. Örneğin piller… İçlerinde bulunan cıva, kurşun, nikel gibi ağır metaller hem çevremizi hem de insanları zehirleyebilecek güce sahip. Onları çöpe, sokağa veya denize atmak yerine atık toplama kutularına atarsanız, doğaya bir iyilik yapmış olursunuz.

Elektrik tasarrufu

Evimizde bulunan elektronik aletlerinin ‘stand-by’ modundayken bile elektrik tüketmeye devam ettiğini unutmayın. Bu nedenle onları kullanmadığınız zamanlarda bile güç kaynaklarından kapatmaya özen gösterin. Ayrıca televizyon ve bilgisayar ekranlarının da yaydığı ışınların vücudumuzun ritmini düzenleyen melatonun hormonunun salgılanmasını engellediğini de hatırlatalım. Yatmadan en az bir saat önce ekranlardan uzak durmanızı not edelim.

Beyaz eşyada A+, temizlik malzemelerinde ekolojik

Beyaz eşyalarınızda daha az enerji ve daha az su harcayan ürünleri tercih edin. Onları satın alırken enerji performansının A veya A+ olmasına mutlaka özen gösterin. Temizlik malzemelerinin de çoğunun sağlığımızı ve çevreyi tehdit ettiğini göz önünde bulundurarak, aldığınız ürünlerin içeriğini ve doğada ne kadarının çözülebildiğine dikkat edin; az miktarda kullanmaya da özen gösterin. Ayrıca temizlik yaparken mikrofiber bezler kullanın, çünkü bu bezler sayesinde temizlik malzemesinden tasarruf edebiliriz.


Organik yaşam tavsiyeleri yazısına ait etiketler :
Organik yaşam tavsiyeleri yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Organik yaşam tavsiyeleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.