OKS’ye itirazlarda 28 Temmuz son günOKS’ye itirazlarda 28 Temmuz son gün

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Eğitim Teknolojileri (EĞİTEK) Genel Müdürü Nizami Aktürk, ”İlköğretim başarı puanının yanlış hesaplanmasıyla ilgili itiraz başvuruları, EĞİTEK’e yarın mesai saati bitimine kadar, kendi okul müdürlüklerine ise 28 Temmuz Cuma gününe kadar yapılabilecek” dedi.

Aktürk, tercih yapma süresinin uzatıldığını, 20 Temmuz 2007 tarihini esas alarak tercih yapmış olan öğrencilerin mağdur olmaması için isteyen öğrencilerin tercihlerini 28 Temmuza kadar değiştirebileceklerini söyledi.

Nizami Aktürk, Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nda (OKS) bazı okullarda ilköğretim başarı puanının yanlış girilmesi ve kayıt sürecine ilişkin olarak AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

İlköğretim başarı puanı hesaplaması konusunda kendilerine başvuruların olduğunu belirten Aktürk, şu ana kadar 477 adayın puan hesaplamasında hata olduğunun tespit edildiğini bildirdi.

İlköğretim başarı puanı yanlış hesaplanan 5 okulun müdürünün açığa alındığını belirten Aktürk, 11 ilde 28 okulda hata saptandığını, buralarda inceleme başlatıldığını bildirdi.

Puanları düzeltilen adaylar arasında değişiklikten sonra ilk 5 bine giren aday olmadığının tespit edildiğini açıklayan Aktürk, ”Öğrencilerde hiç bir mağduriyet olma durumu yok. İnsanları rahatsız edici, puanlarını etkileyici bir durum yok” dedi.

Okul kontenjanlarının artırılmayacağını bildiren Aktürk, ayrıca her öğrencinin puanının yeniden hesaplanmasının söz konusu olmadığını bildirdi.

Tüm okullara elektronik postayla genelge gönderdiklerini söyleyen Aktürk, okullardan tüm diploma notlarının kontrol edilmesini istediklerini kaydetti.

Gelecek yıl ilköğretim başarı puanlarının okul müdürlerince sisteme girilmeyeceğini bildiren Aktürk, şunları kaydetti:

”Bu sene 14 milyon öğrencinin kayıtlarını internete attık. Bizim web ortamında data bankamızda var. Fakat bu sene hesaplarına yetiştiremedik. Çünkü doğrulamamız, kontrol etmemiz gerekiyor.

Gelecek sene tüm veriler bizim elimizde olacak. Ortalamaları biz hesaplayacağız. Asla böyle bir hata olmayacak. Karnede ne görüyorsa otomatik olarak puan hesabında da aynı rakam görünecek.”
19.07.2007

Kaynak : AA

OKS’ye itirazlarda 28 Temmuz son gün yazısına ait etiketler :
OKS’ye itirazlarda 28 Temmuz son gün yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

OKS’ye itirazlarda 28 Temmuz son gün Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.