Öksürük verem belirtisi olabilirÖksürük verem belirtisi olabilir

Öksürük verem belirtisi olabilir

Dünyada tek etkene bağlı ve tedavisi mümkün olan hastalıklar içinde en çok ölüme yol açan hastalık Verem hastalığıdır. Bunun için iki-üç haftadan uzun süren öksürükte şüphelenmek gerekir.

Bulaşıcı hastalıkların en hızlı yayılanı konumundaki verem nedeniyle dünyada her yıl 1,7 milyon kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

 2-8 Ocak Verem Savaş, Eğitim ve Propaganda Haftası’nda Milas Verem Savaş Dispanseri’nden açıklama yapıldı. Verem nedeniyle her yıl dünyada 1,7 milyon kişinin hayatını kaybettiği belirtilen açıklamada, verem belirtilerinden birinin dahi görülmesi halinde ilgili sağlık kuruluşlarına başvurulması istendi.

Veremin belirtileri ve tedavisiyle ilgili bilgilerin verildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Günümüzde dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri tüberküloz mikrobu ile enfektedir. Bu İnsanların % 10’unun yaşamlarının bir döneminde vereme yakalanma ihtimali bulunmaktadır. Dünyada her yıl yaklaşık 9 milyon kişi verem hastalığına yakalanmakta ve her 1,7 milyon insan bu hastalıktan ölmektedir.

Türkiye’de 2007 yılı verilerine göre Verem Savaşı Dispanserlerinde kayıtlı 19.694 Verem hastası vardır. Bu hastaların % 63’ü erkek, %37’si kadındır. Hastaların %70’inde akciğer tüberkülozu varken %30’unda akciğer dışındaki organlar ( Lenf bezleri, plevra, kemik, böbrek beyin vb.) tutulmuştur.

Verem mikrobu, hasta insanlardan öksürme ve hapşırma ile ortama yayılan mikrobun solunum yolu ile alınması sonucu bulaşır. Tedavi olmayan her hasta yılda 10-15 kişiye hastalığı bulaştırmaktadır.

Verem hastalığı oluştuğunda; halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, çocuklarda kilo alamama gece terlemesi gibi genel yakınmalar görülür. Bunun dışında öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığı gibi akciğer şikâyetleri yanında ateş de ortaya çıkar.

İki-üç haftadan uzun süren öksürükte veremden şüphelenmek gerekir. Verem tedavisinde kullanılan ilaçlar ücretsiz olarak Verem Savaşı Dispanserlerinden verilmektedir.

Tedavi en az 6 ay sürer. İlaçların düzenli içilmesi çok önem taşır. Çünkü tedaviyi yarım bırakan hastalar toplumda basil (mikrop) saçmayı sürdürmektedirler. Hastanın ilaçlarını içtiğinden emin olmak için her doz ilacı bir sağlık personelinin gözetiminde içirtmek en uygun yoldur. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ’nün önerdiği bu stratejiye Doğrudan Gözetimli Tedavi Stratejisi (DGTS) denilir.

Dünyada tek etkene bağlı ve tedavisi mümkün olan hastalıklar içinde en çok ölüme yol açan hastalık Verem hastalığıdır. Bu nedenle toplumdaki tüm bireylerin bu konuda duyarlı olması, hastalık bulguları olan kişilerin teşhis için en kısa sürede Verem Savaşı Dispanserlerine başvurması, hastalık tespit edilenlerin de tedavilerini hekim tarafından önerilen şekilde eksiksiz olarak tamamlamaları çok önemlidir”

 
 

İHA

Öksürük verem belirtisi olabilir yazısına ait etiketler :
Öksürük verem belirtisi olabilir yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Öksürük verem belirtisi olabilir Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.