OKS Yerine SBSOKS Yerine SBS

Artık OKS yok, yerine SBS’lerYeni sistemde öğrencilere her yıl Seviye Belirleme Sınavı (SBS) uygulanacak. Sınavların ilki Haziran’da yapılacak. Sorular Türkçe, matematik, fen ve yabancı dil ağırlıklı olacak. Öğrencileri alıştırma amacıyla SBS öncesinde deneme sınavları düzenlenecek.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bu yıldan itibaren kalkan Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) sınavının yerine geçecek Ortaöğretime geçiş sistemini kamuoyuna tanıttı.

Çelik, SBS’nin her yıl Haziran ayında ders bitiminde yapılacağını belirterek, “Bu yıl İlköğretim 6. sınıflar için SBS 21 Haziran 2008, ilköğretim 7. sınıflar için ise 22 Haziran 2008 tarihinde yapılacak” dedi.

Çelik, sınavda ağırlıklı olarak Türkçe, matematik, fen ve teknoloji ve yabancı dil sorularının sorulacağını ifade ederek, öğretmenleri ve öğrencileri sınav hakkında bilgilendirmek ve soru tiplerini göstermek için bu yıl Aralık ayında en az 150 okulda programların ilk dört aylık bölümlerini kapsayan pilot uygulama sınavlarının yapılacağını ve böylece soru tiplerinin test edileceğini söyledi.

Ortaöğretime geçiş sistemi ile ilgili olarak 9 Mart 2007 tarihinde, geliştirilen yeni model ile ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirdiklerini hatırlatan Çelik, Ortaöğretime Geçiş Sistemi (OGES) modelinini şekillendiğini ve bununla ilgili mevzuatın hazırlandığını da sözlerine ekledi.

Kaynak: ntvmsnbc.com

OKS Yerine SBS yazısına ait etiketler : , , ,
OKS Yerine SBS yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

OKS Yerine SBS Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.