OKS İptal Edilebilir !!!OKS İptal Edilebilir !!!

OKS sınavında yaşanan hatalar her geçen gün ortaya çıkıyor…

Dün ‘OKS’de Büyük Hata’ manşetiyle duyurulan sınav skandalına yeni hatalar ekleniyor. Bakanlık, 386 adayın İlköğretim Başarı Puanı (İBP)’nın yanlış girildiğini doğruladı. Ancak bu önemli hatayı sadece puanları yanlış girmiş adayların puanını düzelterek ortadan kaldırma yoluna gitti. Tüm adayların sırasını etkileyecek bu hataya karşı sendika temsilcileri ‘Yargı yoluna gidilmeli’ diyor. MEB yaptığı açıklamada İBP’nin bu yıl ilk defa uygulandığını ve hatalar olabileceği söyledi.

MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Nizami Aktürk, ise “Yeniden bir puan hesaplaması” yapılmayacağını yalnızca hatalı giriş olan adayların puanlarının tekrar hesaplanıp sisteme girileceğini açıkladı.

Aktürk, “Türkiye genelinde maksimum 500 hatalı not girişi olduğunu düşündüklerini” ifade ederek, “Şimdiye kadar 100 hata düzeltme başvurusu oldu. İl milli eğitim müdürlüklerine giriş hakkı veriyoruz” diye konuştu.

Aktürk, bu durumda “Puanı yanlış hesaplanan bir aday düzeltmeden sonra 100. sıraya yerleşti. Önceki 100. sıra adayının durumu ne olacak?” sorusu üzerine de şunları söyledi: “O aday da sırasını kaybetmeyecek. Yalnızca 100. sırayı iki kişi paylaşmış olacak. Eğer ikisi de aynı okul için başvurup aynı şartları taşıyorsa izlenecek yol belli. Bizi Ankara’daki bir okulda 12 öğrencinin puanının yanlış girilmesi harekete geçirdi.” dedi.

SINAV İPTAL EDİLMELİ

Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, “acaba Bakan Çelik’in eline bir liste mi verildi? Bu nedenle mi sıralamalarla oynandı diye düşünmeden edemiyorum. Sınavın da bir an önce iptal edilmesi gerekiyor. Birkaç mağdur öğrencinin puanını düzelterek, skandalı telafi edemezler. Puanlamatüm adaylar için en baştan yapılmalı. Kampanya başlatacağız.” dedi.

MAĞDURLARA YENİLERİ EKLENİYOR

OKS’de 18 öğrencisinden 16’sının diploma notunu yanlış giren Gölbaşı Taşpınar İlköğretim Okulu’na dün de çok sayıda veli akın etti. Başarı notu yanlış bildirilen Damla Ersan, skandalın ortaya çıkması üzerine dün yine okuluna gitti, ancak kimseyi bulamadı.

Diploma notu 2.80 iken okul tarafından 2.43 olarak girilen Necip Yörür isimli öğrenci de “Diplomalarımızı almaya ve sınav sonucumuza bakmaya okula gittik ama ne sonuç asıldı ne de diploma verildi” dedi. 4.49’luk diploma notu 2.40’a düşen Büşra Yüzücü isimli öğrencinin babası Yılmaz Yüzücü de, kızının Ankara dışında olması nedeniyle okula kendisi gitti. “Biz hiç fark etmedik. Olay ortaya çıkmasa not böyle kalacaktı” dedi.

BAKAN ÇELİK’TEN İNCELEME

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, skandala ilişkin Van’da yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Türkiye’de yaklaşık 850 bin öğrencinin girdiği sınavda bu tür hatalar olabilir. Kimsenin mağdur olması söz konusu değil. Bazı okullarda girilen yanlış bilgiler düzeltilecek. Puanı hatalı olan öğrenci sayısı sınava girenlere göre, okyanusun bir damlası olarak kalır. İnceleme ve soruşturma başlatılıyor.” dedi.

Alıntıdır-İnternet Haber

OKS İptal Edilebilir !!! yazısına ait etiketler :
OKS İptal Edilebilir !!! yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

“OKS İptal Edilebilir !!!” için 7 Yorum

  1. LEYLA dedi ki:

    2007 oks de başarılı başarısız herkes şayibe altında.yani başarılı olanların puanlarında bir gölge var.özellikle a kitapcığı mağdurları.a 13.soruyu iptal ettiren çocuk kahramanmış gibi gösteriliyor oysaki bu soru için eğitim fakültesi hocaları doğru diyorlar.hala daha netlik yok.puan hesaplamalarında yanlışlık olduğunu düşünüyorum.özellikle a kitapcıkları değerlendirilirken.

  2. sema dedi ki:

    yalnış olduğuna inananlar haklarını arasınlar.bu doğru.tutupta sınavın iptalini istemesinler.

OKS İptal Edilebilir !!! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.