Öğretmenlere ayrıcalık yokÖğretmenlere ayrıcalık yok

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, öğretmen maaşlarının ocak ayından itibaren enflasyon ve toplu görüşmede belirlenecek oranda artacağını söyledi.

Şimşek, yaptığı açıklamada, Beşiri Devlet Hastanesi, spor salonu ve kız öğrenci yurdunun temel atma töreninde milli eğitim alanında yapılan yatırımlara değindi.
Hükümet olarak göreve geldiklerinde her ile bir üniversite yaptıklarını belirten Şimşek, fiziki iyileştirmelerin yanı sıra ücretlerde de iyileştirmeler yaptıklarını bildirdi.

Şimşek, “Öğretmenlerin 2002 yılında aldığı maaş 470 liraydı ve 165 lira da ek ders ücreti alıyorlardı. Bugün yaklaşık bin 600 lira en düşük öğretmen maaşı ve 457 lira da ek ders ücreti alıyorlar. Öğretmenlerimizin maaşı ocaktan itibaren de enflasyon oranında artacak. Dolasıyla sadece biz fiziki mekan yapmıyoruz. Sadece okul yapmıyoruz. Biz orada eğitim veren öğretmenlerimize de önem veriyoruz. Bu nedenle kendilerine bu imkanı sağlıyoruz” dedi.

“Bugün yaptığınız açıklama çerçevesinde, ocak ayındaki artış, öğretmenlere yönelik farklı bir uygulama gibi algılandı. Hükümetin öğretmenlere farklı bir çalışması mı olacak?” şeklindeki soruya şu yanıtı verdi:

“Hayır. Bugün yapmış olduğum açıklama çerçevesinde enflasyon oranında bir artış olacak dedim. Öğretmenlerimizin maaşları, memurlarla yapılacak toplu görüşmeden çıkacak oran ve enflasyon farkı göz önünde bulundurularak artacak. Bugün bu konuda yaptığım açıklama bazı yayın organlarında eksik olarak yer aldı. Dolayısıyla kamuoyunda yanlış bir algılama olmaması için konuya açıklık getirmek istedim.”

Önceki haber

Bakan Şimşek, eğitimde sadece bina ve yatırımlarla değil öğretmenlerin özlük haklarını da iyileştireceklerini belirterek, “En düşük öğretmen maaşı bin 600 TL. Ayrıca ek ders ücreti olarak da 450 TL. alıyorlar. Bu rakam Ocak ayından itibaren artacak” dedi.

Memleketi Batman’ın Beşiri İlçesi’nde 200 kişilik orta öğretim yurdu ve 250 seyirci kapasiteli kapalı spor salonun temel atma töreninde konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, konuklara eş ve çocuklarını neden getirmediklerini sordu.

Şimşek, “Böylesi güzel bir günde neden eş ve çocuklarınızı getirmediniz. Onlara selamımı söylemeyi unutmayın” diye erkek konuklara da sitemde bulundu.

Batman Valisi Ahmet Turhan ve çok sayıda AK Partili’nin katıldığı açılış töreninde konuşan Şimşek, yeni yılda öğretmen maaşlarının arttırılacağını söyledi.

Hükümet olarak eğitime büyük önem verdiklerini anlatan Şimşek, “Hükümetimiz döneminde her kente bir üniversite kazandırıldı. Hakkari ve Batman ile Bayburt gibi illerimiz de hak ettikleri üniversitelere bu dönemde kavuştu. 76 olan üniversite sayısını 165’e çıkarıp eğitime ne kadar önem verdiğimizi gösterdik. Eğitimde sadece bina ve yatırımlara yönelmiyoruz. Bir o kadar da eğitimcilerimizin özlük haklarını iyileştiriyoruz. Öğretmenlerimize önem veriyoruz. Çünkü onlar çocuklarımızı yetiştiriyor. En düşük öğretmenin maaşı bin 600 liradır. Ayrıca ek ders ücreti de 450 liradır. Bu rakam Ocak’tan itibaren arttırılacak” dedi.

“TÜRKİYE, DÜNYA İLE ARAYI KAPATIYOR”
Türkiye’yi dünya ülkeleriyle kıyaslayan Bakan Şimşek, İngiltere’de 2017 yılına kadar 700 bin memurun işini kaybedeceğin belirterek, şunları söyledi:

“2017 yılına kadar İngiltere’de 700 bin memur işini kaybedecek. Aynı durum, İtalya’da da söz konusu. İtalya’da da ücretler donduruldu. Enflasyon orada yüzde 1’lerde, 2’lerde değil, daha yüksektir. Türkiye, dünya ülkeleriyle arayı hızla kapatıyor. Biz, eser hizmeti, siyaseti yapıyoruz. Tek isteğimiz, bu güzel memleketimizin huzurlu olmasıdır. Yatırımcılar buraya gelsin. Buradaki açık, ancak böyle giderilmiş olur. Bu ülkede artık red, inkar siyaseti yoktur. Hepimiz kardeşiz, kimsenin bir birinden üstünlüğü de yoktur.”

 

 

Öğretmenlere ayrıcalık yok yazısına ait etiketler : ,
Öğretmenlere ayrıcalık yok yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Öğretmenlere ayrıcalık yok Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.