Öğrenciler İnterneti Ne Amaçla Kullanıyor?Öğrenciler İnterneti Ne Amaçla Kullanıyor?

Öğrenciler arasında yapılan internet araştırması acı gerçeği gözler önüne serdi. 

Türkiye’de öğrenciler arasında internet kullanımı üzerine yapılan bir araştırmaya göre, çocuklar MSN Messenger (sohbet programı) ve oyun oynamak için bilgisayarın başına geçiyor. Öğrencilerin yarısına yakını, bilgisayar başında aralıksız 5 saatten fazla kalıyor. Fen Bilimleri Merkezi Dershaneleri’nde 2006-2007 eğitim-öğretim yılında derslere katılan 2 bin 298 öğrenciye internet kullanımıyla ilgili sorular soruldu. 

Öğrenciler arasında yapılan internet araştırması acı gerçeği gözler önüne serdi. 

Türkiye’de öğrenciler arasında internet kullanımı üzerine yapılan bir araştırmaya göre, çocuklar MSN Messenger (sohbet programı) ve oyun oynamak için bilgisayarın başına geçiyor. Öğrencilerin yarısına yakını, bilgisayar başında aralıksız 5 saatten fazla kalıyor. Fen Bilimleri Merkezi Dershaneleri’nde 2006-2007 eğitim-öğretim yılında derslere katılan 2 bin 298 öğrenciye internet kullanımıyla ilgili sorular soruldu. 

En çarpıcı sonuçlar, “İnterneti daha çok hangi amaç için kullanıyorsunuz?” sorusuna verilen yanıtla ortaya çıktı. Araştırmaya katılan öğrencilerin yüzde 82’si interneti sadece sohbet ve MSN Messenger için kullandığını belirtirken, yüzde 33′ü “oyun oynamak” yanıtını verdi. Öğrencilerin yüzde 17′lik kısmı da aynı soruyu “Araştırma, bilgi edinme” şeklinde yanıtladı. Soruya öğrencilerin yüzde 3′ü de “Cinsellikle ilgili sitelere girmek için” yanıtını verdi. 

5 saatten fazla 

Araştırmada öğrencilere en çok hangi tür siteleri tercih ettikleri de soruldu. Buna göre katılımcıların yüzde 76’sı eğlence, yüzde 63′ü download (yükleme) siteleri, yüzde 37’si de kültür-sanat sitelerine ilgi gösterdiğini kaydetti. Bilgisayar kullanım süreleri konusundaki soruya da çarpıcı yanıtlar verildi. Öğrencilerin yarısından çoğu haftada en az 3-4 gün internete girdiğini söyledi. “Bilgisayar karşısında sürekli olarak ne kadar zaman geçirebilirsiniz?” sorusuna da “5 saatten fazlası mümkün” yanıtını verenlerin oranı yüzde 43 oldu. 

‘Kaygı verici’ 

Uzmanların 5 saatten fazla aralıksız bilgisayar kullanmanın omurga bozuklukları, bilek ve parmak ağrıları, göz bozuklukları ve nörolojik sorunlar gibi ciddi fiziksel rahatsızlıklara yol açabileceği konusundaki uyarısı göz önüne alındığında bu rakamın kaygı verici olduğu ifade ediliyor. 

Araştırmaya katılanların yüzde 97’si evinde bilgisayarı olduğunu, yüzde 71′lik kısmı da internet kullanımı için internet kafeye hiç gitmediğini bildirdi..

Aktifhaber 

Öğrenciler İnterneti Ne Amaçla Kullanıyor? yazısına ait etiketler :
Öğrenciler İnterneti Ne Amaçla Kullanıyor? yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

“Öğrenciler İnterneti Ne Amaçla Kullanıyor?” için 3 Yorum

 1. nevin dedi ki:

  bilgisayar bölümü öğrencisiyim çewremde gördüğüm şu ki bilgisayarı kullanma amacı %90 civarı msn we oyun amaçlı yararlı işlere kullanma oranı eminim çok düşüktür.

 2. Necdet Aslan dedi ki:

  AYNI KALEMTRAŞTAN ÇIKMA TÜRK GENÇLİĞİ
  Türkiyede çok büyük sayıda genç nüfusumuz var. Bu son derece büyük bir güç. Bunu iyi kullanıp gençliğimizi iyi yönlendirebilirsek ancak o zaman medeni ülkeler seviyesine çıkabiliriz. Ama Türkiyede maalesef aynı kalemtraştan çıkma gençlik yetiştiriliyor. Perki bu nasıl oluyor? Kim suçlu? Niçin çaresiziz bu konuda?
  Ben bir üniversitede öğretim üyesiyim eşim de bir bankada yönetici, gelir seviyemiz çok şükür iyi sayılır, çocuklarımıza mümkün olduğunca vakit ayırmaya çalışıyoruz ama ne kadar uğraşsakta bizim çocuklarımızın da diğerlerinden pek farkı yok. Yaptıkları dersler, çözdükleri testler, aldıkları notlar, yaptıkları uğraşılar sadece idare eder seviyede. Daha da iyisini yapabilirmiyiz, elimizdeki olanakları nasıl kullanırız ve daha başarılı oluruz diye düşündüremiyoruz çocuklarımızı maalesef. Aile sohbetlerinde konuşurken çocuklara her olanağı hemen sağlamamak gerekir, sağlananların da hakettiklerine inandırıldıktan sonra sağlanması gerekir, fazla para verilmemesi gerekir gibi konularda herkez hemfikir ama nedense bunları tam olarak uygulayamıyoruz. Peki bütün bu uğraşılarımızın sonuç vermemesinin nedenleri ne acaba? Bütün bunlar sadece ebeveynlerin elinde mi? Sistem farkına varmadan gençliğe niçin zarar verebiliyor?
  Bence bütün bunların en büyük sebeplerinden bazıları şunlar:
  -İnternet bağımlılığının aşırı seviyede olması. Genç ekran karşısında saatlerce adam öldürüyor, puan topluyor, seviyesini yükseltiyor. Sonunda ne elde ediyor. Kocaman bir HİÇ. Saatler gitmiş, gözler ve vücut yorulmuş, belki de artık kemik yapıları eğilmeye başlamış olarak ekrandan kalktıktan sonra o gençten hayır gelir mi?
  -Okuldaki bazı öğretmenlerin maddi gelir azlığını bahane göstererek kendilerini vererek ders anlatmamaları ve öğrencileri yeterince yönlendirememeleri
  -Sınıfta seviyesi yüksek öğrencilerle ilgilenme yerine kısaca hiperaktif diyerek etiketlemeleri ve bu tür öğrencileri sürekli suçlamaları
  -Dersler boş geçerken kapısı kitli spor salonuna öğrenci alınmaması
  -Okullarda öğretmenlerin veya evlerde ebeveynlerin öğrencilere müzik, resim, spor, teknoloji projesi v.b. gibi alternatif sunamamaları,
  -Televizyondaki saçma sapan diziler,
  -Yurt dışı kökenli ve doğa ve yaşam konusunda bilgi vermesi beklenen kanalların bunları gece yarısından sonra yayınlayıp akşam saatlerinde sadece şiddet içeren, hapishane, ya da sadece motor tamiri veya çöp temizliği gibi düşük seviyeli programları sunmaları ve bunlara kanalları kontrol eden kurumların göz yummaları,
  -Gazetelerin çoğunda öncelikle kavga, şiddet, kaza gibi haberlere öncelik verilmesi ve tabii ki yıllarca süren ve herkesi demoralize eden Irak savaşı gerçeğinin her an beynimize kazınması ve hergün haberlerde yeni ölen, patlayan cesetlerin haberleri…..
  – Ebeveyn olarak çocuklarımızı tiyatrolara, yerli yabancı klasik müzük dinlemeye özendiremememiz, yobaz diyecekler diye onlara din eğitimini yeterince vermeye korkmamız veya bu konuda ne yapacağımızı şaşırmamız
  -Bazı tekstil şirketleri nispetlensin ve piyasada bulunamasın diye saçma sapan renklerde okul kıyafetlerin öğrencilere zorunlu olarak giydirilmeleri ve o saçma sapan kravat takma (ya da sadece sallama) meselesi..
  -Pahalı cep telefonlarını ailelerin ödül olarak gençlere sağlamaları ve onların tehlikeli bir şekilde tüketime yöneltilmeleri
  —————————-
  YANİ FARKINDA OLSAK TA OLMASAK TA KABUL ETSEK TE ETMESEKTE BUNDA HEPİMİZİN HATASI VAR..!!
  —————————
  Bu gençlik bizi nasıl geleceğe taşıyacak, onları nasıl yönlendireceğiz, bu eğitim sistemini nasıl daha etkin yaparız gibi ebeveynler olarak düşünüyoruz, fikirler üretiyoruz ama olmuyor. Elimizden fazla birşey gelmiyor..
  Ne yapmak gerekir acaba?

 3. admin dedi ki:

  Yorumunuz için çok teşekkürler Necdet Öğretmenim.

Öğrenciler İnterneti Ne Amaçla Kullanıyor? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.