Öğrenci Affı Çıktıı..!Öğrenci Affı Çıktıı..!

 Af çıktı ama bunca çalışan öğrencinin emeği ne olacak çalışanda çalışmayanda bir üst sınıfa geçebiliyor. Haksızlık buu!!!

Milli Eğitim Bakanlığı, sınıfta kalan öğrencilerin devlete ve aileye maliyetinin yüksek olduğunu gerekçe gösterip sınıf tekrarını kaldırdı. Öğrenci, kaç dersten başarısız olursa olsun bir üst sınıfa borçlu olarak geçecek. Devamsızlıktan kalan öğrenciler de “genel af”la kurtuldu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın “tasarruf” amacıyla gerçekleştirdiği düzenlemeye, konuştuğumuz öğretmenler ve YÖK yetkilileri karşı çıktı. Belli bir başarıyı yakalayamayan öğrencinin, bir üst sınıfa geçen öğrencilerle aynı sınıfta okumasının büyük olumsuzluklara yol açacağı belirtiliyor.

YÖK yetkilileri de, öğrencilerin önemli bir bölümünün yükseköğrenime zaten hazırlıksız geldiğini söylediler, bu tür düzenlemelerin eğitime büyük zarar vereceğini söylediler. Liselerin mevcut durumunun zaten kötü olduğunu, aflarla bunun daha da içinden çıkılmaz hale geleceğini kaydeden bir eğitimci, “bu yıl sınava giren 1 milyon 730 bin öğrenciden 560 bini tek bir matematik sorusuna doğru cevap veremedi. 1 milyon 95 bin adayın fen sorusuna doğru cevabı yok” deyip liselerin durumunu ortaya koydular.

Bir lise öğrencisinin devlete maliyetinin 5 milyar liraya yakın olduğunu, öğrencinin sınıf tekrarı halinde hem devlete, hem aileye ağır yük getirmiş olacağını belirten Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ise “Liselerde 4 yıllık eğitime geçiliyor. Öğrenci sınıf tekrarlarsa yükü daha da artacak. Bunları gidermek zorundaydık” değerlendirmesinde bulundular.

Lise öğreniminin 4 yıla çıkarılması, başarısız olan öğrenci sayısının 450 bine yaklaşması üzerine Milli Eğitim Bakanlığı “acil önlem” aldı. Mevcut uygulamada 3 dersten kalan öğrenci sınıf tekrarlarken, şimdi sınıf tekrarı yerine öğrenci hem üst sınıfta öğrenim görecek, hem de borçlu olarak geçtiği derslerin sınavlarına girecek.

450 BİN ÖĞRENCİYİ İLGİLENDİREN KARAR

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, yapılan düzenlemenin 450 bin öğrenciyi ilgilendirdiğini söylediler. İkinci yarıyıl sonucunda doğrudan bir üst sınıfa geçemeyen öğrenciler, kaç dersten başarısız olursa olsun “ortalama yükseltme sınavı”na giriyordu. Sınavlar sonucu başarısız olduğu ders sayısını 2’e indiren öğrenci bir üst sınıfa “borçlu” olarak geçiyor, başarısız olduğu ders sayısı 3 ve üstünde olanlar ise sınıf tekrarlıyordu.

Liselerde öğrenim süresinin 4 yıla çıkarılması, bu yıl lise 9. sınıfa başlayacak öğrencilerin ders programlarının mevcut programdan farklı olması üzerine Milli Eğitim Bakanlığı, kargaşa yaşanmaması için başarısız olduğu ders sayısı 3 ve üstünde olanların da “koşulsuz olarak” üst sınıfa o derslerden “borçlu” geçmesini uygun buldu.

Milli Eğitim Bakanlığı, il özel idareleri yeni derslikler yaptırıyor. “Eğitime Yüzde 100 Destek” kampanyasına büyük ilgi gösteriliyor. Ancak, tüm çabalara rağmen derslik açığı bazı illerde karşılanamıyor. Bugün Türkiye’nin illerinin önemli bir bölümünde derslik açığı olmamasına karşın, başta İstanbul, Adana, Mersin, Ankara, Diyarbakır gibi illerde açık okullarda 50-60 kişilik sınıf görüntüsünü ortadan kaldıramıyor.

Bunca öğrencinin başarısızlığında kuşkusuz kalabalık sınıflar da etkili oluyor. Bakan Hüseyin Çelik, kampanyaya desteği daha da artırmak için çabalıyor. Eğer bu kampanyalar da olmazsa devletin derslik açığını kapatması mevcut ödeneklerle hayli zor gözüküyor.

BU KARARLAR ÖĞRENCİLERİ SEVİNDİRECEK AMA…

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri adına “af” demeseler de yapılan düzenleme başarısız öğrencilerin, devamsızlık yüzünden başarısız sayılanların bir üst sınıfa geçmesini sağlıyor. Öğrenci, daha öğretim yılının başından beri kendisi için özel düzenlemeler yapılacağını biliyor. O yüzden adına ne derseniz deyin, öğrenci lehine yapılan bu düzenlemeler onlar için sürpriz olmadı.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, dün valiliklere gönderdiği genelgede, başarısız öğrencilerle ilgili yapılacak işlemleri diğer bir deyimle “öğrencilere müjde”li haberi verdi. Bakanın genelgesinde şunlar yazılı:

– 2004-2005 öğretim yılında 9, 10,11 ve 12. sınıflarda öğrenim gören öğrenciler ders sınırlaması olmaksızın istedikleri derslerden ortalama yükseltme sınavına, hazırlık sınıfında başarısız olanlar ise seviye tespit sınavına alınacak. Sınavlara girecek öğrenciler, istemlerini 5 Ağustos tarihine kadar okul müdürlüğüne bildirecek.

– Devamsızlık sebebiyle başarısız duruma düşen öğrencilerin başarılarının değerlendirilmesinde devamsızlık durumları dikkate alınmayacak.

– Bütün derslerden en az bir dönem notu bulananların notları, yıl sonu notu olarak kabul edilecek, başarı durumları yeniden değerlendirilecek. Bu değerlendirme sonunda başarılı olan öğrenciler de istemeleri halinde ortalama yükseltme sınavına girebilecek.

– Bazı derslerden hiç dönem notu bulunmayan öğrenciler bu dersler ile başarılı olduğu derslerden ortalama yükseltme sınavına alınacak.

– Öğrencilerin başarılarının değerlendirilmesinde “sorumlu olduğu dersler de dahil başarısız olduğu ders sayısı en fazla 2 olanlar bir üst sınıfa devam ederler” hükmü aranmayacak.

– Uygulamalı beceri eğitimi halen devam eden Anadolu Otelcilik ve turizm meslek liseleri ile Anadolu meslek liselerinde teorik ve uygulamayı eğitim sonunda devamsızlıktan başarısız duruma düşmüş öğrenciler, başarısız oldukları veya dönem notu alamadıkları derslerden ortalama yükseltme sınavına alınacak.

– 2004-205 öğretim yılında sürekli devamsızlık nedeniyle kaydı silinenlerden, hiç dönem notu bulunmayan ve okuma hakkını kullanmamış sayılanlar bu haktan yararlanamayacak.

ANADOLU LİSELERİNİN SAYISI KATLANDI

Milli Eğitim Bakanlığı, “Süper Lise” olarak bilinen “Yabancı Dil Ağırlıklı Liseler”in bir kısmı Anadolu Lisesine, bazıları ise genel liseye dönüştürüldü. 442 olan Anadolu lisesi sayısı 774’e çıkarıldı.

Liselerin 4 yıla çıkarılmasıyla birlikte ders dağıtım çizelgeleri de yeniden yapıldı ve haftalık ders saati sayısı genel liselerde 30’a, Anadolu liselerinde ise 32’e indirildi. Gelecek öğretim yılında tüm liselerde 9. sınıf haftalık ders dağıtım çizelgesinde “Tanıtım ve Yönlendirme” dersi de olacak. Öğrenci, meslekler hakkında bilgi sahibi olacak, değişik meslek gruplarının temsilcileri okullara davet edilecek, onlar mesleklerini anlatacak.

Süper liselerin bir çoğu Anadolu Lisesine dönüştürüldü. Bu uygulama halen bu okullara devam eden öğrencilerin statüsünü koruyor ve mezun oluncaya kadar aynı okullarda öğrenimlerini sürdürmelerine olanak sağlıyor.

Anadolu liselerinde, süper liselerde “hazırlık sınıfı” kaldırıldı. Daha önce hazırlık sınıfında okumuş öğrenciler, bu düzenlemeyi öğrendiklerinde “çok yazık oldu” diyorlar. Kendi yaşamlarında hazırlık sınıfının çok önemli olduğunu anlatıyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ise ilköğretimden ortaöğretimin sonuna kadar, “Avrupa Birliği Yabancı Dil Seviye Sistemi”nin benimsendiğini bu derslerin haftalık okutulma süresinin de buna göre belirlendiğini söylüyorlar.

MÜDÜRLERDEN YENİ DAVALAR YOLDA

Ortaöğretim Genel Müdürü Kerem Altun, “yabancı dil öğretimi ağırlıklı olarak ilköğretim4. sınıftan itibaren başlatılacak, Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi yabancı dili günlük hayatta kullanılabilir kılmak amacıyla, interaktif yaklaşım esas alınarak, öğretim programları ve haftalık ders saati sayıları belirlendi” diyor.

Söz okullardan açılmışken, bulundukları Anadolu lisesinde 5 yılını dolduran müdürler değiştiriliyor. Bunların bir kısmı değişik il ya da ilçelerdeki okul müdürlüklerine atanıyor. Ankara’daki bir öğretmeni Anadolu da bir başka okul müdürlüğüne atamanın anlamı “istifa et, emekliye ayrıl ya da öğretmenliğe geç” demek değil mi? Milli Eğitim Bakanlığı, 130 müdürün görev yerini değiştirdi, bu sayı önümüzdeki günlerde daha da artacak. Yani, idoare mahkemesinin yükü biraz daha artacak demektir…

Okul müdürleri arasında kuşkusuz belli dönemlerde değişiklikler olmalı, yeni heyecanlar yaşanmalı. Bazı okullarda müdürden de kaynaklanan ciddi sorunlar yaşanıyor. Önemli olan bu değişikliğin arkasında başka hesaplar olmaması. Ancak “hesaplar yok” diyemiyoruz. Çünkü yeri değiştirilen bazı müdürlerin nerelere atandığını öğrendiğimizde böyle düşünüyoruz…

Öğrenci Affı Çıktıı..! yazısına ait etiketler :
Öğrenci Affı Çıktıı..! yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

“Öğrenci Affı Çıktıı..!” için 2 Yorum

  1. admin dedi ki:

    Hadi Burakgilin gözü aydın olsun..

  2. aslı dedi ki:

    Ben geçen 2 sene üstüste sınıfta kaldım anlamadım şimdi noluyo af mı geldi?

Öğrenci Affı Çıktıı..! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.