Ofise ayakta çalışma ortamı deneniyorOfise ayakta çalışma ortamı deneniyor

Ofise ayakta çalışma ortamı deneniyor

ABD’nin saygın kurumu Mayo Klinik gün boyu oturmanın insan ömrünü kısalttığına dikkat çekti Dünya devi şirketler ‘ayakta ofis ortamı’ oluşturmak için deneme çalışmalarına başladı.

DİDEM SEYMEN’in haberi

Ofis ortamında “ayaklanma” var. Çünkü, oturarak çalışmanın sağlığa zararlı olduğunu belirten uzmanlar “Ayakta çalışın” önerisinde bulunuyor. Ayakta çalışanlar saatte 24 kalori daha fazla harcıyor,. Böylece bir günde fazladan 192 kalori yakabiliyor. Bu da bir saatlik tempolu yürüyüşte harcanan kaloriyle eş değer. Çalışma düzenindeki yeni eğilimi, ‘Oturmak öldüren bir aktivite mi?’ başlıklı bir makale yayımlayan New York Times gazetesi duyurdu. başlattı. Dünyaca ünlü sağlık otoritesi Mayo Clinic’in uzmanlarından James Levine’in hazırladığı makalede, gün boyu süren oturma eyleminin vücudumuza verdiği zarar anlatıldı. Ofiste bilgisayar başında, evde ise televizyon karşısında oturmak olarak devam eden çemberin, insan sağlığına verdiği zararın birkaç saatlik egzersizle bile etkisiz kılınamayacağı vurgulandı.

3 SAAT SINIR ÖLÇÜ

Araştırmalar, gün boyu masa başında oturarak çalışan erkeklerin erken ölüm oranının, masa başında 3 saatten az oturarak çalışan erkeklerden yüzde 20 yüksek olduğunu gösterdi. Amerikan Kanser Derneği de, günde altı saatten fazla oturan kadınların üç saatten az oturan kadınlara göre yüzde 37 oranında erken öldüğünü ortaya koydu. Bunun üzerine, ofislerde “ayakta çalışma” akımı başladı. Amerika’da Google, Facebook ve orta ölçekli şirketler bu sistemi deneme sürecine girdi. ABD’nin 78 yaşındaki eski Savunma Bakanı Donald Rumsfeld de çalışma masasını kullanırken ayakta durduğunu, “oturma”nın anlaşılmaz ve çok sağlıksız bir eylem olduğunu söylemişti. SABAH’a konuşan Türk uzmanlar da bu yeni ofis düzenini destekledi.

TÜRK UZMANLARDAN AYAKTA ÇALIŞMA ORTAMINA DESTEK

OP. DR. İSMAIL YILMAZ /İstanbul Ortopedi Merkezi Başhekimi:

İnsanların fiziksel yapısı hareket ister

Normalde insan vücudu hareketli olacak şekilde planlanmıştır. Devamlı oturmak ve sade bir hayat şekli vücudun iskelet ve kas sistemi ile kalp, dolaşım, sinir, sindirim sistemine zararladır. Uzun süre oturunca kaslar az çalıştığı için göbek çevresi yağlanması artar. Ayakta, hareket halinde daha çok kalori harcadığımız için metabolizma daha hızlı çalışır. Kilo alma riskimiz daha az olur. Ayakta çalışırken varis olmaması için ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir.

UZM. DR. ÖZGÜR KASIMAY/ Marmara Üniversitesi Spor Fizyolojisi:

Hareketli olmak şartıyla ayakta durun

Oturarak çalışmaya mecbursak saat başı 10 dakika yürümek, iki kat merdiven çıkmak gibi hareketler yapabiliriz. Hem omurga sağlığı hem de kalori harcamak açısından egzersizler önemli. Ayakta çalışmak sağlıklı bir durum ama kesinlikle hareket etmek, bacak kaslarını çalıştırmak gerekli. 70 kiloluk bir kişi için bir saatte ayakta durmak, oturmaktan 24 kalori fazla harcatıyor. 8 saatte bu fark 194 kalori eder.

PROF. DR. ZIYA MOCAN/ İç Hastalıkları ve Metabolizma Uzmanı:

Ayaktayken metabolizma hızlanır

Ayaktayken metabolizma hızlanır. Oturma göbek çevresini büyütür. Şoförlerin göbek çevresi genel popülasyona göre daha fazladır. Ayakta çalışırken ortopedik tabanlı, altı yumuşak ve yüksek ökçeli olmayan, hava alma özelliği olan, sıkı olmayan, mümkünse yarım beden büyük, süet veya nubuk, altı lastik olan ayakkabılar tercih edilebilir.

SABAH

Ofise ayakta çalışma ortamı deneniyor yazısına ait etiketler :
Ofise ayakta çalışma ortamı deneniyor yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Ofise ayakta çalışma ortamı deneniyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.