Obezite erken yaşta bunatıyor!Obezite erken yaşta bunatıyor!

Obezite erken yaşta bunatıyor!

Uzmanlar, orta yaşlarda obez olan kişilerin ileriki yaşlarda bunama hastalığına yakalanma riskinin normal kilodaki insanlara göre yüzde 80 arttığını belirtiyor.

Hayat kalitesini olumsuz etkileyen obezitenin erken bunamaya da neden olduğu bildirildi. Uzmanlar, orta yaşlarda obez olan kişilerin ileriki yaşlarda bunama hastalığına yakalanma riskinin normal kilodaki insanlara göre yüzde 80 arttığını belirtiyor.

İsveç’in Stocholm kentindeki Karolinska Enstitüsü’nde gerçekleştirilen ve Neurology Dergisi’nde yayınlanan 65 yaşının üzerinde 8 bin 500 kişinin incelendiği bir araştırmaya göre, orta yaşlarda obez olan kişilerin ileriki yaşlarda bunama hastalığına yakalanma riski normal kilodaki insanlara göre yüzde 80 artıyor.

İngiliz The Guardian gazetesinin yansıttığı araştırmanın lideri Weili Xu, orta yaşlarda kilo kontrolünün ya da kilo vermenin bunama hastalığına yakalanma riskini düşürdüğüne dikkat çekiyor.

Alzheimer Derneği’nin araştırma lideri Susanne Soresen da, daha sağlıklı beslenerek, düzenli spor yaparak bunama hastalığına yakalanma riskinin düşürülebileceğini belirterek, sigara içmemenin ve kolestrol ve kan basıncını düzenli olarak kontrol ettirmenin çok önemli olduğu konusunda uyarıyor.(

ANKA

Obezite erken yaşta bunatıyor! yazısına ait etiketler :
Obezite erken yaşta bunatıyor! yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Obezite erken yaşta bunatıyor! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.