Norveçli Katil Hapis Yatmayacak!Norveçli Katil Hapis Yatmayacak!

Norveç’in başkenti Oslo’da 22 Temmuz’da düzenlediği çifte saldırı ile ülke tarihinin en kanlı saldırılarından birini gereçleştiren İslam karşıtı Anders Behring Breivik’in geçtiğimiz haftalarda mahkemeye sunulan tartışmalı psikiyatri raporu, yedi kişiden oluşan Adli Tıp Komisyonu’nun oybirliği ile kabul edildi.

Komisyon üyeleri, daha önce psikiyatrlar Torger Husby ve Synne Serheim’ın hazırladığı, ‘Breivik’in şizofrenik paranoya hastalığına yakalandığı ve bu yüzden katliamdan sorumlu tutulamayacağı” yönündeki raporu aynen onayladı.

Norveç devlet televizyonu NRK, geçtiğimiz gün Adli Tıp Komisyonu’nun üç üyesinin, Breivik hakkında hazırlanan raporu doğru ve yeterli bulmadığını gerekçe göstererek rapora onay vermeyeceklerini açıklamıştı. Ancak bugün kararı açıklayan Adli Tıp Komisyonu Başkanı Tarjei Rygnestad, ‘kayda değer bir yorum’ olmadan raporun oy birliği ile kabul edildiği söyledi. Karara itiraz hakkı bulunan savcının yeni bir değerlendirme için farklı bir komisyon talep etme edip etmeyeceği ise ise henüz kesinlik kazanmadı.

Savcının Adli Tıp Komisyonu’nun raporunu kabul etmesi durumda, Oslo’daki hükümet binası ve Utöya adasında İşçi Partisi’nin gençlik kampına düzenlenen saldırılarda, aralarında Gizem Doğan adında bir Türk kızı da olmak üzere toplam 77 kişi öldüren ve 96 kişi de yaralayan Breivik, hapis yerine psikiyatri hastanesinde tedavi görecek.

Norveçli Katil Hapis Yatmayacak! yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Norveçli Katil Hapis Yatmayacak! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.