Nörodermatit Riskini Artıran Üç Gen BulunduNörodermatit Riskini Artıran Üç Gen Bulundu

Bilim adamları, nörodermatit riskini önemli oranda artıran üç gen buldu.

Sonuçları Nature Genetics dergisinde yayımlanan araştırmada bilim adamları, 12 ülkeden 10 binin üzerinde nördermatitli hasta ve karşılaştırma için 40 bin sağlıklı insanın verilerini değerlendirdi.

Bilim adamları, keşfettikleri üç genden ikisinin, derinin doğal bariyer özelliğini etkilediğini, diğerinin de immün sisteminin regülasyonuyla bağlantılı olduğunu ve astım ile alerjilerin oluşumunda rol oynadığını bildirdi.

Batılı ülkelerde çocukların yaklaşık yüzde 20’sinde ve yetişkinlerin yaklaşık yüzde 5’inde nörodermatit görülüyor. En sık görülen deri hastalıkları arasında yer alan nörodermatitin ardından sıklıkla alerjik nezle ve astım gelişiyor.

Nörodermatit ve diğer alerjilerin görülme riskinde en etkili faktör genler. Çevresel etkilerin de rolüyle genetik olarak yatkın olanlarda bu hastalıklar ortaya çıkabiliyor. – Ankara

Sağlıkçılara Coplu – Gazlı Müdahale

Nörodermatit Riskini Artıran Üç Gen Bulundu yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Nörodermatit Riskini Artıran Üç Gen Bulundu Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.