Müzik çalarınızda yıldırım tehlikesi…Müzik çalarınızda yıldırım tehlikesi…

Kanada’nın Vancouver kentinde doktorlar, taşınabilir müzik çalar kullanan kişileri, bu cihazların yıldırım çarpmasının etkisini artırdığı konusunda uyardılar.

Vancouver’deki doktorlar, New England Journal of Medicine dergisinde, müzik çalarıyla dışarıdayken yıldırım çarpan bir hastalarında oluşan yanıkları ve duyma bozukluklarını tasvir ettikleri bir yazı yayımladılar. Yazıya konu olan kişinin, fırtına da koşarken göğsünde ve müzik çalarını bağladığı bacaklarında yanıklar oluştuğu belirtiliyor.

Uzmanlar, müzik çalarlar veya cep telefonları gibi elektronik aygıtların kendi başlarına yıldırım çekmediklerini belirtiyorlar.

Doktorlar Vancouver’daki kişinin durumunda terin ve metal kulaklıkların, elektrik akımının geçmesini kolaylaştırdığını söylüyorlar.

Vancouver Genel Hastanesi’ndeki Doktorlar Eric J. Heffernan, Peter L. Munk ve Juck J. Louis “terin ve metal kulaklıkların birlikte akımı kişinin başına yönelttiğini” yazdılar.

Doktorların yazısında ayrıca, kulaklıklardan geçen elektrik akımının kişinin kulaklarındaki havanın ısınıp genişleyerek, kulak zarı üzerinde baskı oluşturduğu ve patlattığı belirtiliyor.

İki yıl önce meydana gelen bu kaza sonucunda kişinin yüzde ellilik bir duyma kaybına uğradığı söyleniyor.

Kaynak=bbc.co.uk…(alıntıdır)

Müzik çalarınızda yıldırım tehlikesi… yazısına ait etiketler :
Müzik çalarınızda yıldırım tehlikesi… yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

“Müzik çalarınızda yıldırım tehlikesi…” için 1 Yorum

  1. admin dedi ki:

    Bilgiler için teşekkürler..

Müzik çalarınızda yıldırım tehlikesi… Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.