Mürekkep lekesi testi ruh halini ele veriyorMürekkep lekesi testi ruh halini ele veriyor

Mürekkep lekesi testi ruh halini ele veriyor

Psikologların karakter analizinde başvurduğu yöntemlerden biri de mürekkep lekesi testi. Beyin, karmaşık şekillere anlam yükleme sürecinde mantık yerine duygulardan yardım alırken, acı kaynaklarını deşifre ediyor.

İsveçli psikiyatrist Hermann Rorschach tarafından 1920’lerde hazırlanan mürekkep lekesi testi, psikolojide karakter analizi hakkında kullanılan en etkili yöntemlerden biri. Bilim adamları geçen yüzyılda nevrotik ev kadınlarından Nazi savaş suçlularına kadar pek çok kişiyi mürekkep lekesi testine tabi tuttu. Bu sayede onları bilinç altında böyle davranmaya iten duygusal nedenler belirlendi.

Çıkan sonuçlara göre uygulanan tedavide hastalar sağlıklarına kavuştu. Araştırmacılara göre mürekkep lekesi testi bulutlara bakıp şekil hayal etmek gibi değil. Anlamsız şekillere anlam yükleme işine giren beyin mantıktan değil duygulardan yardım alıyor. Yöntem, Albert Einstein ve Başkan Roosevelt gibi kişilerde denendikten sonra meşhur olurken, İngiliz Psikoloji Kurumu test için, “Zihinsel karışıklık ve duygusal acı kaynaklarını belirle-mek için en işlevsel araç” diyor.

NE GÖRÜYORSUNUZ
1. Göğüs filmi, koyu alan kalp, akciğerler ve kan
2. Beyaz saçlı çılgın profesör
3. Vatoz balığı, kanatlı balık ya da palen
CEVAPLAR
1. Röntgen:
iyi kalpli biri olarak anılmak istiyorsunuz, insanlara bunu göstermek için bazen haklı olduğunuz halde geri adım atmayı ya da sessiz kalmayı tercih ediyorsunuz. Hayır demeyi bilmiyorsunuz.
2. Profesör: Arkadaş canlısısınız. Olayları kuruyorsunuz. Önceliğiniz arkadaşlarınız.
3. Vatoz ya da paten: Önceliğiniz aileniz. Kendinizi her zaman ikinci sıraya koyuyorsunuz. Bu yüzden güçlü bir lider olmak yerine ikinci adam olmayı tercih ediyorsunuz.

GÖRÜYORSUNUZ
1. Deve kuşu
2. Böcek türü, muhtemelen yengeç gibi pençeleri var 3 Güneş gözlükleri, sutyen ya da sakal?
CEVAPLAR
1. Devekuşu:
Gel-gitleri yaşıyorsunuz. Bazen kendinizi fazla ciddiye alıyor, birkaç dakika sonra varlığınızı önemsemiyorsunuz.
2. İri kanatlı böcek: Çok çalışkansınız. Başarılı olmak doğanızda var. Planlı hareket ediyorsunuz.
3. Güneş gözlüğü, sutyen veya sakal: İnsanların sizin için ne düşündüğü çok önemli. Bu yüzden anının tadını çıkarmak yerine hayatı ıskalamayı tercih ediyorsunuz.

NE GÖRÜYORSUNUZ

1. Güçlü bir adam. Kol kaslarını mı esnetiyor?
2. Akrep
3. Rahim, fallop tüpleri
CEVAPLAR
1. Güçlü adam:
Çok yeteneklisiniz. Elinizden her iş geliyor, kararlısınız. Doğa bu konuda size ödül vermiş. Gurur ve eşitlik konusunda da dengeyi kurmuşsunuz.
2. Akrep: Madalya almaya programlanmış sporcu gibisiniz. Bu yüzden diyet ve uyku sizin için problem olabiliyor. Fiziksel olarak çok hassas olmakla birlikte duygusal olarak durum tam tersi.
3. Rahim: Gerçeklerle yüzleşmek yerine kendinizi oyalıyorsunuz.

STAR

Mürekkep lekesi testi ruh halini ele veriyor yazısına ait etiketler :
Mürekkep lekesi testi ruh halini ele veriyor yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Mürekkep lekesi testi ruh halini ele veriyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.