Meyan şerbeti tehlikeli olabilirMeyan şerbeti tehlikeli olabilir

Meyan şerbeti tehlikeli olabilir

Ramazan ayının vazgeçilmez içecekleri arasında yer alan ve oldukça faydalı olduğu bilinen Meyan Kökü’nün bilinçsiz kullanıldığı zaman insan vücuduna zarar verebileceği söylendi.

Meyan kökü satışında artış yaşandığını dile getiren Aktarlar, vatandaşların bilinçsiz tüketiminden endişe duyuyor. Yetkin Şifalı Bitkiler ve Baharat Dünyası sahibi Ercan Yetkin, “Ramazan sofralarının vazgeçilmezlerden olan Meyan Şerbeti; susuzluğu giderici, serinletici ve mide hararetine çok iyi gelmektedir. Meyan kökünde, günümüz tıbbında ilaç olarak kullanılan birçok yararlı madde bulunur. Bronşit, mide ülseri, soğuk algınlığı, öksürük, egzama, prostat kanseri, hepatit, artrit gibi iltihabi hastalıklar ve karın ağrılarında spazm çözücü gibi çok amaçlı kullanılmaktadır. Bronşit hastalığında faydalı olduğu bilinen, bakteri öldürücü ve virüs enfeksiyonlarına karşı ilaç olarak kullanılır. Pıhtılaşmayı önleyici olarak damar sertliğinde yararlı olmaktadır. Prostat kanserinde umut olarak lanse edilen 8 bitkinin özünden oluşan ilaçtaki bileşenin biri de meyan köküdür. Meyan kökü kullananlarda potasyum kaybı olacağından, günde en az 1 adet muz ya da 5-10 adet kayısı, incir, portakal, hurma, avakado, sarımsak, kabak, üzüm, süt, sebze ve meyveler gibi potasyumda zengin olan gıdalar yenilmeli” dedi.

Meyan kökünün zararlarını da anlatan Yetkin, şöyle konuştu:

“Vücutta sıvı birikmesine yol açabilir. Fazlası tiryakilik yapar ve zararlı olur. Böbrek rahatsızlığı bulunanlar kullanmamalıdır. Kalp hastalarının kullandığı ilaç olan Digoxin alanlar meyan otu kullanmamalıdır. Meyan kökünün faydaları meyan kökünün kullanımının bilinçli şekilde uygulanmasından geçiyor. Yüksek tansiyona sebep olabilir. Tansiyon ilacı kullananlar aynı anda meyan kökü kullanmamalıdır. Meyan kökü kullanımı potasyum kaybına yol açabileceği için potasyum içeren yiyecekler de alınmalıdır. Altı haftadan daha uzun bir süre yüksek miktarda alımı toksik etkiye neden olabilir. Kullandıktan sonra 3 hafta ara verilmesi tavsiye edilmektedir. Beyin-damar hastalığı, böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları olan kişilerin, çeşitli yan etkiler görülebileceği için meyan kökünü tüketmemeleri gerekir”

İHA

Meyan şerbeti tehlikeli olabilir yazısına ait etiketler :
Meyan şerbeti tehlikeli olabilir yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Meyan şerbeti tehlikeli olabilir Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.