Meteorolojiden sıcak hava uyarısıMeteorolojiden sıcak hava uyarısı

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Afrika üzerinden gelen ikinci sıcak hava dalgasının yarın ve 27 Haziran Çarşamba günü Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ile Batı Karadeniz başta olmak üzere tüm yurtta etkili olmasının beklendiğini bildirdi. Çevre ve Orman Bakanlığı Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, atmosferin üst tabakalarındaki güneybatı rüzgar akışları ile Kuzey Afrika üzerinden Türkiye’ye hareket eden sıcak hava dalgasının, hafta sonu yurdun güney, iç ve batı bölgelerinde etkili olduğu ifade edildi.

Son meteorolojik analiz ve tahminlere göre Afrika üzerinden gelen ikinci sıcak hava dalgasının yarın ve Çarşamba günü Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ile Batı Karadeniz başta olmak üzere tüm yurtta etkili olmasının beklendiği kaydedilen açıklamaya göre, yarın ve Çarşamba günü, gölgede ulaşacağı tahmin edilen sıcaklık değerleri şöyle:

”Ege bölgesi 42-45 (Aydın 45, Manisa 43, İzmir 41), Akdeniz 41-42 (Adana 42, Antalya 40), Marmara 38-42 (Balıkesir 42, Edirne 42, Bursa 40, İstanbul 39), İç Anadolu 37-38 (Ankara 38, Çankırı 38, Konya 37), Batı ve Orta Karadeniz’in iç kesimleri 36-40 (Karabük 40, Amasya 38, Tokat 36, Bolu 36), Güneydoğu Anadolu bölgesi 39-41 (Şanlıurfa 41, Adıyaman 40, Diyarbakır 39).”

Açıklamada, yarın ve 27 Haziran Çarşamba günü, güney, iç ve batı bölgeler başta olmak üzere yurt genelinde beklenen yüksek sıcaklık değerlerinin oluşturacağı muhtemel sağlık problemleri ve orman yangınları gibi olumsuz şartlara karşı vatandaşların ve yetkililerin tedbirli olması istendi.

Kaynak : AA

Meteorolojiden sıcak hava uyarısı yazısına ait etiketler :
Meteorolojiden sıcak hava uyarısı yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Meteorolojiden sıcak hava uyarısı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.