Meteorolojiden Kuvvetli Yağış UyarısıMeteorolojiden Kuvvetli Yağış Uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye’nin büyük bölümünde görülecek yağışların, Muğla ve Antalya ile zamanla Mersin, Adana, Osmaniye, K.Maraş, Hatay ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Yağışlar; Doğu Anadolu’nun doğusu, Edirne ve Kırklareli çevreleri ile akşam saatlerinden itibaren iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

Rüzgar, genellikle güney ve güneydoğu, Marmara ve Ege’de kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden orta kuvvette, Marmara ve Kıyı Ege’de kuvvetli (50-70 km/s) olarak esecek.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Muğla ve Antalya ile zamanla Mersin, Adana, Osmaniye, K.Maraş, Hatay ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Sel, su baskını, vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli olması gerekiyor.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın; Marmara ve Kıyı Ege’de kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli (50-70 km/s) olarak esmesi beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Deniz ulaşımında aksamalar, Çatı uçması, vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli olması gerekiyor.

BAZI İLLERDE HAVA DURUMU

Bazı illerde bugün hava durumu ve sıcaklık değerleri şöyle olacak:

İstanbul: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı (10)

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren yağmur ve sağanak yağışlı, akşam saatlerinden sonra karla karışık yağmur ve kar yağışlı (9)

İzmir: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı (13)

Adana: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı (13)

Antalya: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların, il genelinde kuvvetli olması bekleniyor. (13)

Samsun: Parçalı çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı (16)

Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı (2)

Van: Parçalı ve çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı (5)

Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı (8)

BÖLGELERDE HAVA DURUMU

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son verilerine göre bölgelerde hava durumu şöyle olacak:

Marmara: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, zamanla Edirne ve Kırklareli çevreleri ile akşam saatlerinden itibaren bölgenin güneydoğusunun karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın, kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli (50-70 km/s) olarak esmesi bekleniyor.

Ege: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, akşam saatlerinden sonra iç kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Muğla’da kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; bölgenin kıyılarında kuzey yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) olarak esecek.

AKDENİZ: Parçalı çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle sağanak ve gök gürültülü sağanak, akşam saatlerinden itibaren iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların; Antalya, zamanla Mersin çevreleri ile akşam saatlerinden itibaren doğusunda (Adana, Osmaniye, K.Maraş ve Hatay) kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, güneyi ile zamanla bölge genelinin aralıklarla yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, genellikle yağmur ve sağanak, akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren batısı, zamanla bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, akşam saatlerinden itibaren iç kesimlerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren Orta Karadeniz, gece saatlerinde Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt ve Rize aralıklarla yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, genellikle yağmur ve sağanak, akşam saatlerinden itibaren bölgenin iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

DOĞU Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, güney ve batısı ile Erzurum, Kars, Ağrı ve Iğdır çevreleri yağışlı geçecek. Yağışlar, Malatya ve Elazığ çevrelerinde yağmur, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Gece saatlerinde bölge doğusunda buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer hafif sis bekleniyor.

GÜNEYDOĞU Anadolu: Parçalı ve çok bulutlu, batısı ile Diyarbakır ve Siirt çevreleri yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; gece saatlerinde Adıyaman çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. – Ankara

Fotoğraflarla Aydın MenderesAydın Menderes Kimdir?

Meteorolojiden Kuvvetli Yağış Uyarısı yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Meteorolojiden Kuvvetli Yağış Uyarısı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.