Meme ProtezlerindeMeme Protezlerinde

Estetik ameliyatları içinde ilk sıralarda yer alan meme protezinde, mutlaka kullanılacak silikonların sertifikasının hekimden alınması, ameliyatın maliyetinden önce güvenliğinin sorgulanması gerekiyor.

Uzmanlar, tester silikonların kullanılmasının, sanayi tipi silikonların meme protezlerinde kullanıldığı gerekçesiyle yüksek risk taşıdığı belirtilen “Poly Implant Prothese (PIP)” markalı silikonlardan daha da tehlikeli olabileceği uyarısında bulunuyor ve Hollanda firması Rofil Medikal’in ürettiği “M” marka protezlerin de PIP protezlerle eşdeğer olduğu yönünde uyarı yapıldığını ifade ediyor.

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Yönetim Kurulu adına Aa muhabirine açıklama yapan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sühan Ayhan, PIP markalı protezlerin 2001’den sonra ‘Poly Implant Prosthese Company’ tarafından Fransa’da imal edildiğini, yapılan kontroller sırasında protezin içinde kullanılan silikon jel içeriğinin Avrupa CE uygulamasında belirtilenden farklı olduğu gerekçesiyle hasta güvenliği sebebiyle 2010 Mart ayında piyasadan kaldırıldığını belirtti.

İlgili firmanın son 5-6 yıl içinde Türkiye piyasasına girmeye çalıştığını, ancak sınırlı kullanım olanağı bulabildiğini ifade eden Ayhan, “Derneğimiz, bu protezlerin kullanıldığı bilinen hastaların doktorlarına başvurarak rutin kontrollerini yaptırmalarını önermektedir” dedi.

-“M” markalı silikonlara dikkat-

Ayhan, dernek olarak belirttikleri uyarıların dikkate alınması gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“PIP marka protez kullanılmış olan kadınlar, en kısa zamanda cerrahlarına başvurmalı. Kendilerine ayrıntılı bir muayene ve radyolojik incelemeler yapılmalı. Protezde herhangi bir yırtık veya sızma şüphesi varlığında iki protez de çıkarılmalı. Herhangi bir bulgu yoksa bile, hasta istiyorsa protezler koruyucu olarak çıkarılmalı.

Doktorlar, PIP protez kullanılmış olan hastalarıyla temasa geçmeli ve yukarıda belirtilen konuları tartışmalı. Protezler çıkarıldığında, protezlerin sorunlu olup olmadıkları sağlık otoriteleriyle paylaşılmalı.

Uluslararası Plastik Cerrahi Derneğinden (IPRAS) gelen son uyarıda da, bir Hollanda firması olan Rofil Medikal’in ürettiği ‘M’ marka protezlerin PIP protezlerle eşdeğer olduğu, PIP protezlerin muhtemelen yeni bir isimle piyasaya sürüldüğü ve Haziran 2010’da Rofil M protezlerinin kullanımının durdurulması için uyarıda bulunulduğu belirtilmektedir.”

Derneğin, bugüne kadar meme protezi ameliyatı olmuş hastaların endişe etmelerini gerektirecek bir durum olmadığı, kalitesi kanıtlanmış protezler kullanılan hastaların protezlerini güvenle kullanabilecekleri açıklamasında bulunduğunu belirten Ayhan, “Meme protezi ameliyatı olmayı düşünen hastalar ise gönül rahatlığı içinde bu ameliyatı olabilir, ancak mutlaka doktorlarına hangi protezin kullanıldığı sorulmalı, protezlerin etiketleri saklanmalı ve ameliyat sonrası yıllık kontroller yaptırılmalı” dedi. – Ankara

Erdoğan’ın Sarko’ya Öfkesi DinmediTwitter’ı Sallayan Fransa Yorumları

Meme Protezlerinde yazısına ait etiketler :
Meme Protezlerinde yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Meme Protezlerinde Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.