Mccormack: ”Türk ordusunun operasyonlar yapması olağan”Mccormack: ”Türk ordusunun operasyonlar yapması olağan”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, Türk ordusunun Güneydoğu Anadolu’da teröre örgütü PKK’ya karşı geniş çaplı operasyonlar düzenlemesinin olağan olduğunu belirterek, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari’nin, Türkiye’nin sınıra ”asker yığdığı” yönündeki eleştirisine katılmadıklarını ortaya koydu.Sean McCormack, günlük brifinginde, Türkiye-Irak sınırındaki Türk askeri varlığına ilişkin bir soruyu yanıtlarken, ”Türk askerinin konuşlandığı mevziler konusunda Türk ordusu açıklama yapabilir. Ancak genel olarak Türkiye’nin güneydoğusundaki duruma bakarsınız ki buraya tam sınır bölgesinin oldukça uzağındaki yerler de dahil, buralarda önemli sayıda Türk askeri teröre karşı operasyonlar düzenliyor. Bu da olağandışı değil. PKK’nın genellikle ilkbaharda saldırılarını yoğunlaştırdığı gözönüne alındığında, bu olağandışı değil” dedi.McCormack, Türkiye’nin sınır bölgesindeki asker sayısı konusunda tahminde bulunmaktan ise kaçındı.
Öte yandan bir Pentagon yetkilisi de AP Ajansı’na yaptığı açıklamada, uydu fotoğraflarından anlaşıldığına göre, Türk ordusunun sınır bölgesinde bir hareketlilik içinde olmadığını belirterek, Zebari’nin iddiasını yalanladı.

Bu arada Pentagon Sözcüsü Bryan Whitman da, Ankara’nın, PKK’nın terörist faaliyetlerine ilişkin kaygılarının meşru olduğunu bildirdi, ancak Türkiye’nin olası sınırötesi operasyonuna karşı çıktıklarını yineledi.
 
 
10.07.2007

Kaynak : AA

Mccormack: ”Türk ordusunun operasyonlar yapması olağan” yazısına ait etiketler :
Mccormack: ”Türk ordusunun operasyonlar yapması olağan” yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Mccormack: ”Türk ordusunun operasyonlar yapması olağan” Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.