Maya Takvimi ve 21 Aralık Arasındaki İlişkiMaya Takvimi ve 21 Aralık Arasındaki İlişki

Mayalar bize ait olduğunu öne sürdüğümüz alanlarda bizden daha çok araştırma yapmış uygarlıktır. Özellikle 21 aralık 2012 dediğimizde akla hemen mayalar gelmektedir. Mayalar astronomi uzmanıydılar. Bütün güneş ve ay tutulmalarını ayrıca dünyanın dönüş hızındaki değişimleri doğru bir şekilde saptamış olduklarını görmekteyiz. Mayaları büyüleyen bizlerin yaşadığı zamanlarda gün dönümü güneşi diye adlandırılan yani 21 aralık gün dönümü güneşi samanyolunun gittikçe birbirlerine yaklaşımını izlerken gelecekteki bir devirde bu ikisinin kesişmesinin gerçekleşeceğini fark etmişler ve bu kesişmenin ne zaman olacağına dair  bazı hesaplamalar yapmışlardır ve bunları takvimlerine kodlamışlar. bu takvim yaklaşık 5125 yıllık bir takvimdir. Her biri 394 yıldan oluşan 13 tane dönemden oluşmaktadır. Başlangıcı genel kanıya göre milattan önce 3114 ağustostur. Bitiş tarihi ise milattan sonra 21 aralık  2012 olarak veriliyor. Aslında bu tarih maya takviminin sonu değildir. Bu konuyla ilgili yanlış anlaşılma vardır.

Maya Takvimi ve 21 Aralık Arasındaki İlişki yazısına ait etiketler : , ,
Maya Takvimi ve 21 Aralık Arasındaki İlişki yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Maya Takvimi ve 21 Aralık Arasındaki İlişki Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.