Marmara da Feribotla Gemi ÇarpıştıMarmara da Feribotla Gemi Çarpıştı

Mudanya’dan Yenikapı’ya hareket eden Osmangazi feribotu, Sivri Ada açıklarında bir UN – RORO gemisiyle çarpıştı. Feribotun alabora olmaktan son anda kurtulduğu öğrenildi.

Kaza sırasında feribotta bulunan yolculardan raf sistemleri yapan bir şirketin yöneticisi Okan Aras, büyük bir tehlike atlattıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Mudanya’da saat 07.45’de Osmangazi Feribotuyla Yenikapı’ya doğru hareket ettik. Saat 08.40 sıralarında, yani yolun tam ortalarında uzaktan bir Ro-Ro gemisinin geldiğini gördük. Arkadaşımla birlikte cam kenarında oturuyorduk. Bizim gördüğümüzü kaptan da herhalde gördü ki dümenini kırmaya başladı. Geminin bize çarpacağını anladık. Gemi, feribotun sol ön taraftakı halat bağlama yerine çarptı bizi sağa, gemi sola doğru kaydı. Yaklaşık hem bizim feribot hem Ro-Ro gemisi açıkta kaldı sonra tekrar hareket etti.”

830 YOLCUSU VARDI

Sivri Ada açıklarında bir yük gemisiyle çarpışan Osmangazi feribotunda 830 yolcu ile 150 aracın bulunduğu öğrenildi.

Yenikapı iskelesine yanaşan feribottaki yolcular tahliye edildi. Çarpmanın meydana geldiği feribotun baş kısmanda ise hasar oluştu.

Yetkililer, kazanın sebebi hakkındaki açıklama yapılacağını belirtti.

KAPTANIN DİKKATİ FACİAYI ÖNLEDİ

Marmara denizinde Sivri Ada açıklarında meydana gelen gemi kazasında Osmangazi feribotunun kaptanının dikkati ve tecrübesi sayesinde faciadan dönüldüğü öğrenildi.

Yenikapı iskelesine inen yolcular, kazada feribot kaptanının dikkati sayesinde faciadan dönüldüğünü söyledi. Yolcular, “Yabancı bir gemi hızla üzerimize doğru geliyordu. Bizim kaptanın tecrübesi sayesinde şu anda hayattayız. Yolculardan bayılanlar oldu. Kaptan, gemiyi durdurup manevra yaparak geri aldı. Eğer böyle bir hareket olmasaydı şu anda denizden cesetlerimiz çıkartılıyordu.” diyerek kazayı anlattı.

Başka bir yolcu ise, “Sabah 07.30’da Mudanya’dan hareket ettik. 08.40 sıralarında yük gemisinin uzaktan geldiğini gördük. Her iki kaptanda çarpışacaklarının farkına vardılar ve dümenlerini kırdılar. Yerimizden kalkmayıp tutunmayı tercih ettik. Roro gemisi feribotun sol üst tarafından vurdu.” dedi.

Marmara da Feribotla Gemi Çarpıştı yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Marmara da Feribotla Gemi Çarpıştı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.