Kuzey Kore lideri öldüKuzey Kore lideri öldü

Kuzey Kore devlet televizyonu, Devlet Başkanı Kim Jong Il’in Cumartesi günü geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybettiğini duyurdu. 17 yıldan bu yana Kuzey Kore’nin başında olan Kim Jong Il, 69 yaşındaydı.Ülkesindeki lakabı “Sevgili lider” olan Kim Jong Il, sigara tiryakiliği, konyak düşkünlüğü ve iştahıyla tanınıyordu. 2008 yılında felç geçiren ve o tarihten bu yana sağlık sorunları devam eden Kim Jong Il’in, şeker ve kalp hastası olduğu tahmin ediliyordu.

Xinhua haber ajansı, Kuzey Kore’nin KCNA haber ajansından alınan bilgilere göre, Kim’in Cumartesi günü trenle seyahat ederken geçirdiği kalp krizi nedeniyle öldüğünü belirtti. Kim’in dün yapılan otopsisi, Kuzey Kore liderinin uzun yıllardır boğuştuğu kalp rahatsızlıklarından öldüğünü ortaya koydu. Haberde, yapılan tüm müdahalelere rağmen Kim’in kurtarılamadığı belirtildi. 

Kim’in ölümünü devlet televizyonunda gözyaşları içinde duyuran kadın spiker, “hayatını halkına adayan Kuzey Kore liderinin aşırı yorgunluktan dolayı öldüğünü, zihinsel ve fiziksel olarak çok yıprandığını” söyledi.

Kim Jong-Il’in cenaze töreni 28 Aralık’ta Pyongyang’da yapılacak. Kuzey Kore’de, 29 Aralık’a kadar ulusal yas ilan edildi.

YERİNE OĞLU KIM JONG UN GEÇECEK

Ülkesini demir yumrukla yönetmesi ve Batı ülkelerini endişelendiren nükleer programından vazgeçmemesi, Kim Jong Il’in uzun yıllar dünya güvenliğine bir tehdit olarak görülmesine neden oldu. 

Babadan oğula geçen devlet başkanlığı sisteminin geçerli olduğu Kuzey Kore’de, Kim Jong Il’in ardından yerine üçüncü oğlu Kim Jong Un’un geçmesi bekleniyor. Kim Jong Un, Haziran 2010’da babası tarafından varisi olarak belirlenmişti. KCNA haber ajansı, Kim’in ölümünün ardından Kim Jong Un’un “Büyük Lider” ilan edildiğini belirtti. 

Kim Jong Il, 17 yıl önce babası Kim Sung Il’in ölümünün ardından Kuzey Kore liderliğine gelmişti.

GÜNEY KORE ORDUSU ALARMA GEÇTİ
Kim’in nükleer silah programından vazgeçmemesi ve komşusu Güney Kore ile yaşadığı çatışmalar, Kore Savaşı’ndan bu yana düşman olan kardeş ülkeler arasında yeniden savaş çıkabileceği endişesini doğurmuştu. 

Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak, Kim’in ölüm haberi üzerine ulusal güvenlik konseyini toplarken, ordu “acil durum alarmına” geçti. Kore Savaşı’nı sona erdiren bir ateşkes anlaşması olduğu için, Kuzey ve Güney Kore teknik olarak hala savaş halinde bulunuyor.

ABD BİLGİLENDİRİLDİ
Beyaz Saray, ABD Başkanı Barack Obama’nın Kuzey Kore lideri Kim Jong Il’in ölümü hakkında değerlendirmelerde bulunmak için Güney Kore ve Japonya ile temasa geçtiğini belirtti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, “Başkan Obama konuyla ilgili bilgilendirildi ve Güney Kore ile Japonya’daki müttefiklerimizle yakın temas halindeyiz. Kore yarımadasında istikrara ve müttefiklerimizin özgürlüğüne ve güvenliğine olan bağlılığımız sürüyor” açıklamasını yaptı.

Japonya, diplomatik ilişkisi bulunmadığı Kuzey Kore’ye, Kim Jong-Il’in ölümü dolayısıyla başsağlığı mesajı gönderdi.

2008’DE FELÇ GEÇİRDİ

Kim’in 2008 yılında felç geçirdiği bilgisi dünya basınına düşmüş, ancak Kuzey Kore lideri bu tarihten sonra Çin ve Rusya’ya düzenlediği gezilerde sağlıklı bir görüntü ortaya koymuştu. 

Resmi doğum tarihi 16 Şubat 1942 olan Kim, geçen yıl varisi olarak 20’li yaşlarındaki oğlu Kim Jong Un’u seçmişti. Varisini belirlemesine rağmen, Kuzey Koreli analistler Kim’in ölümü sonrasında bir güç mücadelesi veya nükleer programda düzensizlik yaşanabileceğini belirtmişti.

TOPUKLU AYAKKABI GİYİYORDU

Yaklaşık 1.55 metre boyundaki Kim, uzun boylu görünmek için platform topuklu ayakkabılar giyiyor ve permalı saçlarını kabartıyordu. Gri ve yeşil renkli tulumlar tercih eden Kim, kıyafetlerini mutlaka güneş gözlükleriyle tamamlıyordu.

Medeni durumu konusunda ayrıntılı bilgi olmayan Kim’in bir kez evlendiği ve en az 3 kadınla birlikte olduğu sanılıyor. Kim’in, bu kadınların ikisinden üç oğlu, bir diğerinden ise kızı olmuştu.

EN SEVDİĞİ FİLM RAMBO

Kim Jong Il, Rusya’nın desteğiyle Kore’yi sömürgesine çeviren Japonya ile savaşan babası Kim Il Sung tarafından varisi olarak seçildiğinde 33 yaşındaydı.  Pyongyang’daki Kim Il Sung Üniversitesi’nden mezun olan Kim, babasının ölümüyle Ulusal Savunma Komisyonu’nun başkanlığına atandı ve Kore Halk Ordusu ile İşçi Partisi’nin başına geçti.

Kim, Batı dünyasında endişe kaynağı olduğu kadar, tuhaf özellikleriyle de adından söz ettiren bir liderdi. “Aerofobi”, yani uçak korkusu olan Kim, Rusya ile Çin’e binlerce kilometrelik tren yolculuklarıyla gitmeyi tercih ediyordu. Kuzey Kore liderinin ayrıca sinema tutkunu olduğu ve 20 bin DVD içeren bir arşive sahip olduğu belirtildi. Kim’in en sevdiği film ise Rambo’ydu. Kim Jong Il’in hayatta olduğu günlerde Kuzey Kore’nin güç yapısı:

 

Kuzey Kore lideri öldü yazısına ait etiketler : ,
Kuzey Kore lideri öldü yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Kuzey Kore lideri öldü Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.