Küllerinden Doğan AGP :)Küllerinden Doğan AGP :)

Yaklaşık iki bucuk yıl öncesine kadar en çok kullanılan grafi k arabirimi olan AGP, firmaların ciddi girişimleri ile yerini PCI-Express’e bıraktı. Fakat AGP’nin durumu tahmin edilenden farklı oldu. Yeni bir işlemci yuvasına ya da benzer bir yeni girişime geçildiğinde, kullanıcıların buna adaptasyon süreci çok daha kısa sürerken, AGP kullanımı yaygınlığını kaybetmiş değil. Yapılan farklı öngörüler olmasına rağmen, dünya üzerinde aktif olarak 4 ile 8 milyon arası değişen harici AGP ekran kartına sahip kullanıcı olduğu tahmin ediliyor. Tabii ekran kartı üreticileri de diğer üreticiler de, olduğu gibi günün eğilimlerini takip etmekte zorlanmıyor ve son 2 yıldır üretim kapasitelerinin çok büyük bir bölümünü PCI-Express’e yoğunlaştırmış durumdalar. Son dönemde yeni model açısından oldukça sıkıntılı sıkıntı duyan ve karamsarlığa kapılan kullanıcıları düşünenfi rmalar yapacağını yaptı ve hemen her segmente yönelik AGP slotunu kullanan yeni modellerini arka arkaya duyurdu. Üst seviye için AtiX1950 Pro AGP’yi, ki bu kart nVidia ise 7800GS AGP’yi çıkardı. Orta sınıfa
baktığımızda burada ATI’nin ciddi bir ağırlığı olduğunu görüyoruz. Zira fi rmanın X1600 Pro ve X1650 Pro AGP kartları bu kategorinin ağır topları olma konumunda, nVidia ise son derece başarılı olan 7600GT’nin AGP sürümü ile pazarda yer kapmaya çalışıyor. Aslında nVidia’nın çözümü son derece güçlü olmasına rağmen pazara yeterli miktarda sunulamadığı için ciddi problem yaşanıyor. Giriş seviyesinde ise ATI’nin X1300 AGP nVidia’nın ise 7300 AGP ürünleri ile kullanıcılara farklı çözümler sunuluyor. Bu arada hatırlatalım, örneğin ATI X1950 Pro gibi oldukça güçlü bir kartı AGP kullanıcılarına sunuyor ama unutmayın AGP’nin ömrünün dolmasına kısa bir süre kaldı. Örneğin ATI’nin X1950 Pro’dan daha performanslı AGP ekran kartı çıkarması beklenmiyor. Yatırımlarınızı buna göre yapmanızda ciddi fayda var.

PcMagazine Dergisi

Küllerinden Doğan AGP :) yazısına ait etiketler :
Küllerinden Doğan AGP :) yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Küllerinden Doğan AGP :) Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.