Kriz olmayan sıkıntı.Çektiğimiz ne peki?Kriz olmayan sıkıntı.Çektiğimiz ne peki?

Kriz olmayan sıkıntı.Çektiğimiz ne peki?

İSTANBUL – Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ve dünya ekonomisindeki son gelişmeleri NTV’ye değerlendirdi.

Şimşek şunları söyledi: “Küresel ekonomide sıkıntılar var ama kriz, panik kelimesini kullanacak kadar güçlü değil. Bir sıkıntı var. Şu an itibariyle piyasalar işliyor, hükümetler borç alabiliyor. Dünya ekonomisi yavaşlıyor ama daralmıyor. ABD’deki borç limitinin yükseltilmesi tartışması kredibilite kaybını beraberinde getirdi. ABD’deki tüketici ve yatırımcı güvenini vurdu. Bunun yansıması olarak ABD’den gelen veriler olumsuz.

Dünyada önemli sıkıntılar var. Kamu borç krizi önümüzdeki 10 yıla damgasını vuracak. Bu 2008 vari bir krizin başlangıcı mı, bence onun için erken, paniğe gerek yok. Sıkıntılar ağırlıklı olarak Avrupa ve diğer gelişmekte olan ülkelerde hissediliyor.

Bu sıkıntılar büyürse bize dolaylı yansımaları olabilir. Türkiye genel olarak bakınca nispeten güçlü bir ülke. Türkiye’nin bankacılık sektörü son derece sağlıklı, kamu finansman dengeleri sağlıklı. Makroekonomik temeller sağlam. Türkiye büyümesini önemli ölçüde dış finansmanla sağlayan bir ülke. Cari açığın yarattığı kırılganlık var. Ama bunu yönetebilir görüyoruz. Türkiye’nin Avrupa’dan en önemli ayrışma noktası, siyasi bir istikrar var. Var olan riskler de iyi yönetiliyor. Risk yok demiyoruz ama bunlar iyi yönetiliyor.

Geçen senenin son çeyreğinde en önemli konu aşırı ısınmaydı. Bugün gelinen nokta farklı bir görünümü önümüze koyuyor. Merkez Bankası’nın kararlarını o ölçüde değerlendirmek lazım. Döviz piyasasındaki oynaklığı sınırlamak, global büyüme endişelerine karşı önceden tutum ortaya koymak.. Bu tedbirleri bu çerçevede değerlendirmek lazım. Son bir ayda kredi hacminde ciddi bir yavaşlama söz konusu. Bunları iyi okumak lazım.

BSMV’DE YENİ HUSUS YOK
Türev enstrümanlara ilişkin BSMV uygulaması konusunda mevzuatta bir belirsizlik var. Onu ortadan kaldırmaya yönelik bir çalışma söz konusu. Bu aşamada şöyle vergilenecek şeklindeki yaklaşımları doğru bulmuyorum. Yeni bir husus değil, var olan bazı enstrümanların nasıl değerlendirileceği söz konusu.

HARCAMAYI KISMAK DOĞRU DEĞİL
Küresel ekonomideki sıkıntıların abartılmaması gerektiğini düşünüyorum. Herkes kendi ayağını yorganına göre uzatırsa uzun vadede önemli. Bu ihtiyatlı olmak, harcamaları kısmayı gerektirmiyor. Bireyden bireye değişir. Türkiye’nin makroekonomik temelleri nispeten sağlam. Küresel anlamda sıkıntı yaşansa bile bize yansımaları geçici olur, kalıcı tahribat yaratmaz. Bir miktar ihtiyatlı olmak gerekiyor ama bu panik havası estirmeyi doğru kılmıyor. Harcamaları kısma şeklindeki yaklaşımları doğru bulmuyoruz.

MALİ DİSİPLİNE DEVAM
Bütçe süreci başladı. Orta vadeli programa ilişkin teknik çalışmalar başladı. Orta vadeli program ülkemizin istihdamını artırmak için bir strateji. Kayıtdışıyla mücadele gibi birçok temel yapısal sorunun çözümüne ilişkin unsurları içerecek. Mali disiplini devam ettirme konusunda kararlıyız.

YAPILANDIRMADA YÜZDE 24’Ü TAHSİL EDİLDİ
Temmuz sonu itibariyle yeniden yapılandırmada toplamın yüzde 24’ü tahsil edildi. Geçmişte yapılan bütün yapılandırmaların ortalaması yüzde 23. Biz ikinci taksit sonunda yüzde 24’e ulaştık. Bu yapılandırma olmasaydı da icra yoluyla tahsilat söz konusu. Bu yıl öngördüğümüz net tahsilat 5-5.5 milyar lira civarında bir rakam olacak. Maliye Bakanlığı olarak ilk 6 ayda çok iyi performans var.

ELEKTRİKTEKİ SÜREÇ BİZİ ÜZDÜ
Elektrik dağıtım özelleştimesindeki süreç bizi üzdü. Hesabını kitabını iyi yapamayan bazı firmalar bizi ciddi şekilde sıkıntıya soktu. Şu anda bunun yansımaları söz konusu.”

Kriz olmayan sıkıntı.Çektiğimiz ne peki? yazısına ait etiketler :
Kriz olmayan sıkıntı.Çektiğimiz ne peki? yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Kriz olmayan sıkıntı.Çektiğimiz ne peki? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.