Kozmetikte sorun çıkarsa bakanlığı arayınKozmetikte sorun çıkarsa bakanlığı arayın

Kozmetikte sorun çıkarsa bakanlığı arayın

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Kozmetik yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik’ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik yürürlüğe girdi…

Bakanlık, sorunlu kozmetik ürünlerin vakit geçirilmeden ilgili zehir merkezlerine bildirilmesini istedi.

1 Mayıs 2010’da yürürlüğe gireceği açıklanan yönetmelikle ‘Zehir Danışma Merkezi’ne bilgi verilmesi başlıklı’ 15. madde yeniden düzenlendi.

Kozmetik Yönetmeliği’nin 15. maddesi, “Kozmetik ürünün kullanılması sırasında bir sorun çıkması halinde hızlı ve uygun müdahale yapılabilmesi amacıyla, ürün piyasaya arz edilmeden önce, ürünün formülünün ve istenen diğer bilgilerin, bu Yönetmeliğin Ek-X’unda yer alan Zehir Danışma Merkezine Bildirim Formu üzerinde doldurularak, Bakanlık Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı bünyesindeki Zehir Danışma Merkezine verilmesi gerekir. Söz konusu formül, ürün bileşenleri INCI adlarına göre düzenlenerek, hacim veya miktar oranlarının aralıklar şeklinde belirtilmesi suretiyle ve mühürlenmiş kapalı zarf içinde teslim edilir. Bu mühürlenmiş kapalı zarf, Zehir Danışma Merkezine elden teslim edilebilir veya iadeli taahhütlü posta yoluyla gönderilebilir. Bakanlık, bu bilginin yalnız sözü edilen müdahale amacıyla kullanılmasından sorumludur.” şeklinde yeniden düzenlendi.

AA

Kozmetikte sorun çıkarsa bakanlığı arayın yazısına ait etiketler :
Kozmetikte sorun çıkarsa bakanlığı arayın yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Kozmetikte sorun çıkarsa bakanlığı arayın Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.